Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (966) Data wydania: 23.11.10

Mam ją do terozka

Państwo Bień dołączyli do eksluzywnego klubu małżonków ze stażem 55 lat razem.
On Płoniak, ona z familoków na Chorzowskiej. Rdzenni raciborzanie mówią o swoim jubileuszu małżeńskim: z drugim trzeba umieć żyć.
 
Odbywał się kiermasz w kościele Matki Bożej gdy w niedzielę 6 listopada 1954 roku mówili sobie „tak” przed ołtarzem. – Ludzi było co niemiara – zapamiętali tłumy wiernych.
 
Wybranka Norberta potrafiła ładnie tańczyć. Umiał to docenić, bo tańczył niemal zawodowo – był członkiem zespołu tanecznego przy domu kultury. Jeździli po całym kraju z występami.
 
Poznał ją na zabawie, w restauracji Wilanowa na Płoni. Uwielbiał spędzać tam wolny czas. – I mam ją do terozka – spogląda z czułością na kobietę swego życia.
 
– Też był ładny – śmieje się żona pytana o wybór kawalera. Mąż jest rodowitym raciborzaninem, „Płoniakiem”, jak mówi. Uczył się w niemieckiej szkole, skończył tak cztery klasy. Do dziś czyta i pisze w języku niemieckim.
 
Jubilaci przeżyli 55 wspólnych lat w Raciborzu. – Miło się nam tu mieszka. Kiedyś było weselej. Rozrywki były, kajakami i rowerami wodnymi się na Oborze pływało –  wspomina Norbert Bień. Nie kryje jednak, że bywało ciężko. Choćby po wojnie. – Bieda była – mówi. Dostrzega jednak ówczesne plusy. – Ludzie się wtedy bardziej zgadzali niż dzisiaj – sądzi jubilat.
 
– Spokojnie żyjemy, kochamy się, znajdujemy zawsze wspólny język – podkreślają małżonkowie.
 
Ona pracowała w kietrzańskiej fabryce dywanów, skąd przeszła do kuchni przy I LO. On był górnikiem, choć mówi, że zatrudnił się tam z niemałym strachem. – Wyuczyłem się za tokarza, a tu trzeba było na dół jechać – tłumaczy. W „Rymerze” odpowiadał m.in. za nabór nowych pracowników do kopalni. Później związał się z ZEW.
 
Pani Krystyna urodziła 3 synów. Najstarszy z nich (ma 54 lata) mieszka w Bawarii, a Krystian w Raciborzu. Dziadkowie mają 5 wnuków (3 dziewczyny i 2 chłopców), najmłodsza z nich jest 19-letnia Magda, mieszka i pracuje w niemieckim Baden Baden.
 
Póki mężczyzna był zdrowy pracował dużo w swoim ogródku działkowym, który znajdował się w pobliżu Zakładu Karnego. – Ja ciągle coś robiłem i teraz mi tego brakuje. Czytuję książki i gazety, ale to nie to samo, chciałoby się pracować – mówi.
 
Jubilatów odwiedzili prezydent Raciborza i kierownik urzędu stanu cywilnego. Pan Norbert ucieszył się z tej wizyty. Mirosława Lenka pochwalił za kadencję, podkreślił, że tak jak z obecnych rządów prezydenckich nie był zadowolony nigdy wcześniej. – Bardzo interesuję się miejscową władzą. Pan jest lepszy niż Markowiak i Osuchowski. Ulicę Mickiewicza zrobił pan ładną i Opawską też. Tylko ten nieszczęsny dworzec kolejowy. Czekam, aż się pan za niego weźmie – zobowiązał gościa do działania.
 
Czego życzyć jubilatom? – Aby zdrowie dopisywało, byśmy mogli 60 rocznicy doczekać  – mówi pani Krystyna. – Ja tam do setki chcę – uśmiecha się mąż.
 
(maw)