Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (723) Data wydania: 21.02.06

List do redakcji - dot. żłobka

Szanowny Redaktorze mam dziecko w raciborskim żłobku, już nie pierwszy rok, ale to podczas ostatnich mroźnych dni kierownik żłobka zwróciła się z apelem do rodziców, aby  w miarę możliwości zatrzymać dzieciaki w domu, bo w żłobku było zimno. Bardzo zimno. Część pomieszczeń wyłączono z używania, dzieciaki przebywały w części ciepłej. Sam fakt, że mój syn jest w żłobku to jeszcze nic. Ja pracuję w instytucji, która niejako jest odpowiedzialna za ciepło w mieście, ale nic nie mogła zrobić ze względu na stan techniczny infrastruktury grzewczej w samym żłobku, który jest gorszy niż zły. Moi koledzy, którzy jeżdżą tam na interwencje, mówią, że jeżeli nie wymieni się tej instalacji, to następny rok nie ma czym grzać, a i w tym nie wiadomo czy będzie możliwość przetrzymać do końca sezonu grzewczego. W ubiegłym sezonie problemy występujące były mniejszego kalibru, a to co teraz zaczyna się dziać daje znać, że ta instalacja więcej nie wytrzyma. Co wtedy z dzieciakami? Nie dość, że to jedyny żłobek w mieście, dostanie się do niego graniczy z cudem, bo wiecznie jest przepełnienie, to jeszcze może być zimny. Co dalej? Trzeba na pewno trochę potrząsnąć kasą miejską. Jako rodzic jestem zadowolony z żłobka, bo kierowniczka i panie tam pracujące, pomimo zimna, emanują ciepłem i serdecznością dla dzieciaków i czasami mały nie chce wracać do domu. W drodze mam następne dziecko i chcę równie dawać je do żłobka, ale czy będzie gdzie?
 Może Wasza interwencja coś pomoże mnie i innym rodzicom w Raciborzu.
Kłaniam się,
Andrzej Igor Ziółko
 
Mówi Elżbieta Gładkowska – kierownik żłobka w Raciborzu:
Przez dwa dni, gdy panowały siarczyste mrozy, temperatura w niektórych pomieszczeniach spadła drastycznie. Zaapelowałam do rodziców, by w miarę możliwości dzieci zostały w domach. Te, które przyprowadzono zgromadziliśmy w cieplejszej stronie budynku, bo tak to funkcjonuje. W jednej części jest ciepło, gdzie indziej zimno. Tak musi być, bo jak przykręcamy zawory, to zaczynają się robić wycieki. Zaprosiłam do siebie radnych z Komisji Oświaty. Zapoznałam ich z trudną sytuacją żłobka. Radni wykazali duże zrozumienie i zadeklarowali, że poszukają pieniędzy w nadwyżce budżetowej. Kieruję tą placówką dwa lata, ale już wcześniej były problemy z ciepłem. Instalacja grzewcza pochodzi z lat 60-tych. Dokonuje się wielu drobnych napraw na zasadzie „gdzieś coś cieknie”. Bardzo uczynni są panowie z PEC-u, którzy na miejscu czynią wszelkie starania, żeby było ciepło. Bywa, że muszą interweniować i trzy razy dziennie. Stara instalacja nie spełnia wymogów jakie na żłobek nakładają przepisy. Placówka jest w swoistym „stanie zawieszenia” między potrzebami a możliwościami. Nasz całoroczny budżet wynosi 379 tys. zł. Remont instalacji cieplnej pociągnie koszty rzędu 200 tysięcy. To kwota minimum, a chodzi o kompleksowe prace, łącznie z odnowieniem ścian i wymianą podłóg. Bez dodatkowej kwoty z budżetu miasta o inwestycji nie ma mowy.
 
Anita Tyszkiewicz - Zimałka, podinspektor ds. informacyjno - prasowych Urzędu Miasta Racibórz:
W odpowiedzi na pytanie dotyczące problemu naprawy c.o. w żłobku informuję, że sprawa remontu instalacji centralnego ogrzewania w raciborskim żłobku prezydentowi znana jest nie od dziś. Niejednokrotnie prezydent apelował w tej sprawie na komisjach Rady. Kilka lat temu dla poprawy ogólnych warunków funkcjonowania żłobka w budynku wymieniono okna i drzwi. Kolejnym etapem prac miał być remont węzła i instalacji c.o. W 2004 roku prezydent zaplanował remont c.o. w budżecie, jednak zadanie w związku z brakiem środków budżetowych decyzją radnych nie zostało w nim ujęte. Nie pozwoliło to na kontynuację zaplanowanych prac remontowych zmierzających do poprawy ogólnych warunków funkcjonowania żłobka. W tym roku, podczas mroźnych dni stycznia i lutego, w jednej z sal żłobka zanotowano temperaturę ok. 12 st. C. Niezwłocznie Kierownik żłobka poinformowała Prezydenta Miasta i wydział nadzorujący o sytuacji w placówce i podjętych działaniach. Aby nie zamykać żłobka zdecydowano o natychmiastowym wyłączeniu sali z eksploatacji i połączeniu dzieci w jedną grupę, które usytuowano w innej sali dogrzewanej dodatkowo zakupionymi grzejnikami. Służby Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej sprawdziły stan instalacji i dokonały jej regulacji. Nastąpiła poprawa warunków termicznych w salach.
Na wniosek resortowego wydziału edukacji, jedno z posiedzeń komisji Rady Miasta odbyło się w siedzibie żłobka, gdzie podjęto decyzje o zabezpieczeniu środków finansowych w wysokości 200 tysięcy złotych na dostosowanie żłobka do wymogów ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, ze znacznym udziałem w przedsięwzięciu modernizacji sieci centralnego ogrzewania.