Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (681) Data wydania: 08.11.05

Kości pod murem

„Fragmenty kręgosłupa, żeber i kości piszczelowe leżą na wierzchu nieopodal tablicy upamiętniającej arcybiskupa Gawlinę, kilka kwater dalej w stronę kościoła, gdzie są zrównane groby. Kogokolwiek by to były szczątki, należy się szacunek”- napisał oburzony czytelnik w liście do naszej redakcji.
Na „walające się pod murem” kości natknął się na cmentarzu w Rudniku. Przypuszcza, że są to szczątki ludzkie. Taki widok na cmentarzu,  a więc miejscu szczególnym właśnie ze względu na pochówek zwłok, zbulwersował naszego czytelnika.    
 
Oburzające jego zdaniem jest to, że to nie jednostkowy przypadek. Już wcześniej spotkał się z czymś takim podczas pochówku bliskiej mu osoby: „(...) na górze ziemi były nie tylko szczątki zwłok (żeber, część czaszki), ale również resztki odzieży. Nawet po zakopaniu trumny koło usypanego grobu przez grabarza znajdowałem kości, które zakopywałem w ziemi. Bardzo mnie to bolało, ale myślałem, że to zdarzyło się po raz pierwszy. W tej chwili widzę, że to nagminna praktyka”- czytamy w liście. Zdaniem jego autora, odpowiedzialność  za to ponosi grabarz oraz tamtejszy ksiądz, który „przecież też widzi, że wokół grobu, do którego spuszczana jest trumna w czasie pogrzebu leżą kości lub np. buty itp. i nie reaguje”.
 
Na wskazanym przez czytelnika miejscu faktycznie znaleźliśmy kilka kości. Leżały w trawie pod cmentarnym murem, między zdemontowanymi nagrobkami. Księdza proboszcza nie zastaliśmy na plebanii. Po kilku próbach udało nam się z nim porozmawiać na ten temat.
 
Proboszcz z niedowierzaniem przyjął od nas informację o leżących pod murem szczątkach. Zapewniał, że nigdy wcześniej nie widział, by coś takiego się zdarzyło. Przyznał natomiast, że faktycznie, może dochodzić do sytuacji, w której pogrzeb odbywa się na miejscu dawnego pochówku. Jak twierdzi, spowodowane jest to tym, że rudnicki cmentarz jest bardzo stary, zaś po wielu grobach nie pozostał już żaden ślad, oprócz spoczywających w ziemi szczątków. Nawet, jeżeli zostaną przez przypadek odkopane, z powrotem są umieszczone w grobie.
 
Zdarza się również, że rodzina zmarłego decyduje się na pochowanie krewnych w tym samym miejscu, by nie stawiać kolejnego pomnika. To jednak, według proboszcza, na jego cmentarzu nie jest praktykowane. Nie wyklucza, że tak może dziać się na dużych nekropoliach. W Rudniku w ciągu roku zdarza się jedynie kilkanaście pogrzebów.
 
Zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych ponowne użycie grobu może nastąpić po upływie 20 lat, o ile nie zostanie wniesiona odpowiednia opłata. Nie podlegają temu mogiły, przedstawiające wartość historyczną. 
 
(A. Dik)