środa, 14 kwietnia 2021

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

Włoscy partnerzy

09.11.2004 00:00
„Mogę śmiało i bez kompleksów stwierdzić, że jeżeli chodzi o rolnictwo, to nasza gmina stoi naprawdę na europejskim poziomie” - przyznał Andrzej Wawrzynek, wójt Pietrowic Wielkich.
Do takich wniosków skłoniła go wizyta w Grugliasco, włoskim mieście, niedaleko Turynu. Wraz z kilkunastoosobową delegacją gminy Pietrowice Wielkie, od 14 do 20 września, wziął udział w międzynarodowym spotkaniu, poświęconym zdrowej żywności oraz ochronie środowiska. To właśnie te aspekty były głównym powodem zapoczątkowania współpracy między Pietrowicami Wielkimi a Grugliasco. Włoskie miasto poszukiwało bowiem partnera z terenu nowych państw członkowskich UE. Tamtejszym urzędnikom zależało, żeby była to gmina typowo rolnicza. Okazało się, że pracuje tam kobieta, która z pochodzenia jest pietrowiczanką. Nawiązała z nami kontakt i spytała, czy jesteśmy zainteresowani współpracą - opowiadał A. Wawrzynek. Jednocześnie w Grugliasco duży nacisk położony jest na produkcję zdrowej żywności. W tamtejszych szkołach realizowane są też odpowiednie programy edukacyjne. 
 
W trakcie wizyty delegacja z Pietrowic Wielkich wzięła udział m.in. w konferencji, w której uczestniczyli też francuscy i hiszpańscy partnerzy Grugliasco. Była to okazja do zaprezentowania polskiej gminy. Pietrowiczanie przygotowali w tym celu krótki film. Był to skrót całorocznych wydarzeń. Widzowie zazdrościli nam przede wszystkim pięknych, zielonych pól i łąk. Byli pozytywnie zaskoczeni tym, co zobaczyli. Najprawdopodobniej mieli o nas dość nikłe wyobrażenie, spowodowane funkcjonującym na Zachodzie stereotypem zacofanego polskiego rolnika. Tymczasem zobaczyli, że dysponujemy nowoczesnymi maszynami i produkujemy zdrową i smaczną żywność - mówił wójt.
 
Delegacja z Pietrowic Wielkich przygotowała też prezentację lokalnych produktów spożywczych, m.in. rodzimych wyrobów wędliniarskich, kiszonej kapusty, chleba ze smalcem czy tradycyjnego kołocza z serem i makiem, którymi poczęstowali uczestników konferencji.
 
Zdaniem wójta Wawrzynka to właśnie ekologiczna żywność, niemodyfikowana genetycznie, pochodząca z naturalnych odmian roślin, będzie partnerskim atutem Pietrowic Wielkich. Odpowiednie dokumenty, ratyfikujące współpracę z Grugliasco podpisane zostaną w przyszłym roku, wtedy Pietrowice Wielkie gościć będą delegację z Włoch.  

(Adk)
  • Numer: 46 (656)
  • Data wydania: 09.11.04