Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (655) Data wydania: 02.11.04

Porozumienie w sprawie natury

Ochrona przyrody czy bezpieczeństwo ludzi, a może jedno i drugie - to dylematy, które starali się pogodzić uczestnicy kolejnego już spotkania, zorganizowanego w sprawie oczyszczania z zatorów rzeki Rudy.
Problem jest istotny, ponieważ rzeka jest niezmiernie malowniczym elementem Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Rud Wielkich”, a jednocześnie stanowi potencjalne zagrożenie powodziowe dla mieszkających w jej pobliżu ludzi, których domostwa i tak często podtapia przy okazji intensywniejszych opadów deszczu.
 
Powodem tego są właśnie zatory, powstające na skutek m.in. sił przyrody. To na przykład zwalone konary czy nawet całe pnie drzew, tworzące naturalne tamy na rzece. Do tego dochodzi też działalność występujących tam bobrów. Zdarza się również, że to wędkarze w taki sposób sprawiają sobie atrakcyjniejsze stanowiska do łowienia ryb. Zagrożenie stanowią także silnie pochylone nad taflą wody drzewa i zarastające koryto rzeki krzaki.
 
Celem spotkania było wypracowanie konsensusu w sprawie pogodzenia zadań z zakresu ochrony naturalnego ekosystemu rzeki, wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń dla ludzi, a jednocześnie stworzenie z Rudy waloru nie tylko krajobrazowego, lecz także turystycznego (np: dla spływów kajakowych).
 
W związku z tym Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zlecił wykonanie planu prac, związanych z udrożnieniem rzeki Rudy. W tym celu przeprowadzona została też inwentaryzacja, dzięki której zlokalizowano 123 zatory i wyznaczono 629 drzew do wycinki.
 
Uczestnicy spotkania, zorganizowanego 28 października w siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Rudach, doszli do porozumienia. Przyjęli uchwałę akceptującą koncepcję RZGW, przy jednoczesnym uzgodnieniu, że wszelkie prace każdorazowo będą konsultowane z przedstawicielem ZPKWŚ, prowadzone zostaną bez użycia ciężkiego sprzętu i działania te nie naruszą naturalnego ekosystemu rzeki.
 
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Wydziału Środowiska i Rolnictwa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Wydziału Zarządzania Kryzysowego ŚUW, raciborskiego inspektoratu Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, raciborskiego Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miasta Kuźni Raciborskiej.
 
(Adk)