środa, 14 kwietnia 2021

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

Pieczątka najważniejsza

01.01.2003 00:00
Mieszkańców Markowic zaniepokoiło, że od początku maja utrudniono im korzystanie z usług pocztowych. Nie mają już bowiem agencji pocztowej.
Od 1 maja ponad dwa tysiące mieszkańców Markowic nie może z dzielnicy np. wysłać listu poleconego czy zapłacić składki ZUS za pośrednictwem poczty. Zlikwidowaną agencję prowadziło mieszkające tu małżeństwo państwa Mroczka przez dwa lata. Ruch był na okrągło. Co chwila przychodził klient coś kupić, wysłać czy opłacić - mówią byli ajencji. Nie zdecydowali się kontynuować współpracę z pocztą, po tym jak ogłosiła ona nowy przetarg na prowadzenie agencji, bo nie byliby w stanie spełnić warunków nowej umowy. Do naszej redakcji telefonowali zaniepokojeni sytuacją mieszkańcy Markowic tłumacząc, że wyprawa do miasta to wydatek i niepotrzebna strata czasu w kolejkach na poczcie głównej. Podkreślali, że w agencji dokonywano większości płatności za rachunki, bo choć w miejscowym sklepie jest punkt "via" (przyjmuje rachunki z kodem kreskowym), to dla wielu bardziej wiarygodna pozostaje pieczątka poczty. Problem dotyka głównie osób starszych, a tych mieszka tutaj ponad jedna trzecia. Z agencji korzystali nie tylko markowiczanie, ale i mieszkańcy Raszczyc, Babic czy Żytnej. Uważam, że w sprawie powinien interweniować samorząd - powiedział na radny miejski z Markowic Franciszek Mandrysz. Magistrat nie będzie musiał zajmować się problemem, bo jak ustaliliśmy Urząd Pocztowy w Katowiach jest bardzo zainteresowany ponownym utworzeniem agencji w dzielnicy Raciborza. Potwierdził nam to oficjalnie jego rzecznik prasowy Adam Lewandowski. Oto treść listu jaki nam przesłał: "Ze  względów  ekonomicznych  29  marca 2004 rok Oddział Pocztowy w Markowicach  został  przekształcony w agencję pocztową. Na drodze przetargu wyłoniono agenta, który w imieniu Poczty Polskiej oferował usługi pocztowe. Umowa  agencyjna  obowiązywała  do  30  kwietnia  2006  r. Po tym terminie, zgodnie  z  obowiązującymi procedurami został ogłoszony kolejny przetarg na prowadzenie  działalności agencyjnej w Raciborzu Markowicach. Informacje na temat   przetargu  zostały  zamieszczone  na  stronie  internetowej  Poczty Polskiej oraz na tablicy informacyjnej w Urzędzie Pocztowym w Raciborzu. Ze względu  na  brak oferentów przetarg został unieważniony. Niebawem zostanie ogłoszony  kolejny.  W ostatnich dniach przeprowadzono rozmowy z podmiotami prowadzącymi  działalność  gospodarczą  na  terenie Markowic przedstawiając naszą   ofertę  oraz  zachęcając  do  prowadzenia  działalności  pocztowej. Dodatkowo  w Markowicach zostały również rozwieszone wywieszki informujące, o   tym,  że  Poczta  Polska  poszukuje  chętnych  do  prowadzenia  agencji pocztowej.
 
Poczta  Polska  jest  zainteresowana,  aby  na  terenie  dzielnicy Racibórz-Markowice  nadal  funkcjonowała  agencja  pocztowa  świadcząca dla lokalnej  społeczności  usługi  pocztowe.  Obecnie  prowadzone są działania mające  na  celu  uruchomienie  agencji także w dzielnicy Studzienna. Każdy zainteresowany,  wszelkie  informacje,  uzyska  w  Centrum  Sieci Pocztowej Oddział Rejonowy w Rybniku. Warunki ekonomiczne prowadzenia agencyjnej działalności pocztowej, które  Poczta  Polska  przedstawia  przedsiębiorcom,  wynikają z kalkulacji kosztów.  Na  terenie Oddziału Rejonowego w Rybniku działa ponad 80 agencji pocztowych.   Szczegółowe   rozwiązania  ekonomiczne  objęte  są  tajemnicą
handlową.".
 
(ma.w)
  • Numer: 1 (560)
  • Data wydania: 01.01.03