Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Siła w małych

17.07.2002 00:00
W mieście działa dwanaście firm zatrudniających ponad 250 osób. Śląski Urząd Statystyczny przedstawił dane na temat lokalnego rynku pracy.

Najwięcej miejsc pracy tworzą małe i średnie przedsiębiorstwa, w tym firmy jednoosobowe i rodzinne, zatrudniające nie więcej jak 49 osób. Taki wniosek można wysnuć z danych statystycznych. Potwierdza to tezę, że w kapitalistycznej gospodarce rynkowej ten właśnie sektor ma decydującą rolę w tworzeniu miejsc pracy. W Raciborzu jest 4377 podmiotów dających pracę od 1 do 9 osób i 264 średnich firm zatrudniających ich od 10 do 49 - takie dane na prośbę władz miasta przedstawił Urząd Statystyczny w Katowicach (obok przedsiębiorstw obejmują one również jednostki budżetowe).
 
Dużych przedsiębiorstw i jednostek budżetowych (np. szkoły, placówki kultury), w których pracuje od 50 do 249 osób jest 71. Dwanaście podmiotów zatrudnia ich ponad 250. Na czele, z załogą liczącą około 2 tys. pracowników, znajduje się Rafako SA. Do tuzów rynku należą również: Zakłady Elektrod Węglowych SA, Mieszko SA, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nowoczesna”, Śląski Oddział Straży Granicznej, PSS „Społem”, Przedsiębiorstwo Przemysłu Odzieżowego przy ul. Eichendorffa, Śląska Agencja Factoringowa SA, Cukrownia Racibórz SA, SM Rameta, Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego oraz Szpital Rejonowy.

(waw)

  • Numer: 29 (537)
  • Data wydania: 17.07.02