Czwartek, 27 czerwca 2019

imieniny: Władysława, Maryli, Władysławy

RSS

W Gorzycach rodzi się mało dzieci

28.02.2014 12:37 | 12 komentarzy | art

 

Po raz pierwszy od wielu lat spadła liczba mieszkańców gminy Gorzyce.

 

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

W 2013 roku liczba mieszkańców wedle wyliczeń urzędników wynosiła oficjalnie 20318 zameldowanych na terenie gminy osób. To dokładnie o 80 mniej niż przed rokiem.

Od kilku lat liczba mieszkańców Gorzyc systematycznie rosła. Jak podaje Urząd Stanu Cywilnego 2011 roku gmina miała 20301 mieszkańców, rok później było to 20398 mieszkańców. W ubiegłym roku po raz pierwszy od wielu lat, liczba ta spadła. Częściowym wytłumaczeniem tego problemu jest to, że w zeszłym roku gmina zanotowała fatalny przyrost naturalny. USC odnotował tylko 175 urodzeń i aż 245 zgonów. - O ile liczba zgonów kształtuje się na porównywalnym poziomie jak rok wcześniej, to znacznie spadła liczba urodzeń. Rok i dwa lata wcześniej było to po 210 urodzeń – mówi Wioletta Langrzyk z Urzędu Gminy w Gorzycach. Do tej pory ujemny przyrost naturalny niwelowany był przez osadnictwo ludności napływowej. Być może podobnie byłoby również w roku ubiegłym, bo budownictwo mieszkaniowe, zwłaszcza w Turzy i Czyżowicach kwitnie, ale w tym roku doszła jeszcze tzw. ustawa śmieciowa. - Niektóre osoby, które od dawna u nas nie mieszkają zdecydowały się na wymeldowanie, by nie musiały płacić opłaty śmieciowej – mówi Langrzyk. Co nie zmienia faktu, że mała liczba urodzeń niepokoi. Urzędnicy mają nadzieję, że w 2014 roku sytuacja w tej materii się poprawi.

 

Co trzecie małżeństwo ma charakter cywilny

Spada również liczba zawieranych na terenie gminy małżeństw. O ile w 2011 zawartych zostało 196 a rok później 195 związków małżeńskich to przed rokiem liczba ta spadła do 171 zawartych związków. Co ciekawe, aż co trzecie zawarte w gminie małżeństwo miało charakter jedynie cywilny. - Miniony rok był rekordowy jeśli chodzi i ilość zawartych małżeństw cywilnych. Obserwujemy, że coraz częściej na zawarcie takich związków decydują się osoby młode – mówi Jadwiga Siedlaczek, kierownik USC w Gorzycach. Na praktycznie niezmiennym poziomie pozostaje liczba rozpadających się związków. W 2011 odnotowano 43 rozwody, rok później 49, a w 2013 były to 44 rozwody.

 

(art)