Poniedziałek, 22 lipca 2019

imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii

RSS

Kto włoży pantofelek? Jest ośmiu kandydatów

21.01.2014 16:18 | 1 komentarz | ma.w

W tym roku mija 10 lat odkąd działa Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego. Jubileusz będzie miał wyjątkową oprawę.

Kto włoży pantofelek? Jest ośmiu kandydatów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Inicjatorką powstania Forum została Małgorzata Rother-Burek, zasłużona nauczycielka i samorządowiec, była wiceprzewodnicząca rady powiatu. – Dostrzegałam aktywność środowiska gospodyń wiejskich, odstawionego nieco na bok po reformach ustrojowych. Chciałam ponownie zwrócić nań uwagę społeczności powiatu – wspomina dzisiaj. Poprzez spotkania, szkolenia i wyjazdy udało się jej ożywić koła gospodyń w gminach i dać impuls do powstania nowych stowarzyszeń. – Nigdy nie chciałam sformalizować naszej grupy. Uważałam to za niepotrzebne, bo tak jak w „Pantofelku” robimy to bo chcemy, nie dla zaszczytów czy poklasku tylko z własnej woli – zaznacza Małgorzata Rother-Burek. Działa w gronie 20 osób, lokalnych autorytetów z różnych dziedzin. Została w międzyczasie pełnomocnikiem starosty raciborskiego ds. równego statusu kobiet i mężczyzn i funkcję tę sprawuje do dziś. Adam Hajduk nie wyobraża sobie innej osoby na tym miejscu.

Z działanością Forum najbardziej kojarzy się wymyślona w tym gronie nagroda dla ludzi bezinteresowanie angażujących się w życie społeczne, pozostających zwykle w cieniu, nie dbających o gratyfikację swej pracy. Nazwano ją „Pantofelek” przez analogię z historią bajkowego Kopciuszka – niedocenianej piękności o szczerym sercu. Zanim wręczono pierwszą statuetkę był jeszcze wyjątkowy Dzień Kobiet zorganizowany przez Forum, gdzie wszystkie panie obdarowano kwiatami i odwieziono do domów taksówkami. O tak szczególną oprawę święta pań zadbała osobiście przewodnicząca Forum.

Przez lata wyróżnienie „Pantofelka” przypadało nieznanym szerzej postaciom (wyjątek stanowił śp. Alfred Malcharczyk), które proponowała nagrodzić kapituła powołana przez Forum. Dziesięciolecie jego istnienia skłoniło członkinie do przygotowania specjalnej formuły nagrody „Pantofelka”. Spośród grona ośmiu wcześniej nagrodzonych wybrany zostanie ktoś, kto zdaniem mieszkańców ziemi raciborskiej zasłużył na specjalną wersję tej nagrody – „Superpantofelka”. Forum przyjmuje głosy, będzie je zbierało do końca miesiąca.

Czy tegoroczna edycja, podsumowująca poprzednie, jest zwieńczeniem przedsięwzięcia? Na pewno nie, choć możliwe, że konkurs przejdzie pewną modyfikację, o której kierująca Forum nie chce jeszcze głośno mówić. – Starosta złożył nam propozycję. Jest ciekawa, rozważamy ją – przyznaje. Bo szkoda byłoby zrezygnować z czegoś, co wywołuje tyle pozytywnych odczuć i jest okazją by docenić pracę społeczną a przy okazji wskazać jej wykonawców za wzór dla innych.

ma.wLaureaci konkursu „Pantofelek”


Lucyna Rajczykowska (2005) – lekarka, którą wrażliwość na cierpienie innych doprowadziła do zajęcia się osobami chorymi terminalnie.

Alfred Malcharczyk (2006) – znany raciborski rzemieślnik, mistrz ciastkarski, właściciel cukierni, ale przede wszystkim człowiek wielkiego serca.

Siostra Antonia (2007) – swą aktywność kieruje do ludzi o niskim statusie materialnym, do rodzin marginalizowanych. Inicjatorka programu profilaktycznego Ale Maris Stella.

Maria Skora (2008) – mieszkanka Modzurowa, wrażliwa na potrzeby dzieci i młodzieży, z zawodu księgowa. Jest założycielką Fundacji „Gniazdo”.

Czesława Kordyaczny (2009) – stworzyła nieformalną grupę Kobiet Aktywnych. Od 2005 roku członek Stowarzyszenia „Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku”, od  2012 r. jego prezes.

Teresa Szymańska (2010) – mieszkanka Płoni, lider pomocy w lokalnej społeczności w zakresie pomocy innym. Aktywny członek niewielkiego Parafialnego Zespołu Caritas.

Teresa Neblik (2011) – mieszkanka Szonowic, żona, matka, gospodyni, animatorka działań społecznych, osoba z pomysłami, pełna pozytywnej energii, którą potrafi zarażać innych.

Krystyna Lamczyk (2012) – jest mieszkanką Tworkowa w gminie Krzyżanowice, od ponad 30 lat aktywnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich, a od 16 lat jest jego przewodniczącą.


Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu zapraszają do udziału w konkursie „Super Pantofelek” pod patronatem starosty raciborskiego. Udział w konkursie polega na oddaniu głosu drogą internetową na portalu www.raciborz.com.pl lub w formie pisemnej wypełniając „Formularz głosowania pisemnego” dostępny w Biurze Obsługi Klienta starostwa.

Ludzie:

Adam Hajduk

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski

Małgorzata  Rother-Burek

Małgorzata Rother-Burek

Przewodnicząca Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego.