Sobota, 10 kwietnia 2021

imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

RSS

Trwa remont budynku starostwa

13.01.2012 17:43 | 26 komentarzy | raj

 

Na remont budynku starostwa wydano do tej pory 1 mln 200 tys. zł

 

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

W wodzisławskim starostwie przy ul. Bogumińskiej trwa remont stropów i klatki schodowej. Prace są efektem ekspertyzy wykonanej jeszcze w 2008 r. po tym, jak w 1999 r. i 2006 r. zapadły się stropy w części budynku. Wykonano wówczas doraźny remont, ale przeprowadzone badania belek stropowych ujawniły ich fatalny stan techniczny. Stropy mają konstrukcję drewnianą obłożoną trzciną i deskami. Pochodzą z końca XIX wieku.

Za jednym razem

Pierwotnie zakładano, że wymiana stropów będzie prowadzona etapami przez kilka lat. Z tego powodu jeszcze w 2010 r. zlecono remont tylko jednej części budynku. Starosta, korzystając ze stabilnej sytuacji budżetowej powiatu, zdecydował o wymianie stropów w całym budynku w ramach jednego remontu. - Dzięki temu zaoszczędzono na kosztach prac i dokumentacji, gdyż całościowy remont jest tańszy niż rozłożony na etapy – mówi Wojciech Raczkowski z Biura Rady i Zarządu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu. - Dodatkowo za takim rozwiązaniem przemawia sztuka budowlana. Wymiana obelkowania w wieloletnich etapach mogłaby wpływać niekorzystnie na stabilność budynku. Poza tym przepisy przeciwpożarowe nie pozwalają na funkcjonowanie budynku ze stropami wymienionymi częściowo – dodaje Wojciech Raczkowski.

Drugi etap prac to dostosowanie klatki schodowej do przepisów przeciwpożarowych i przystosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Ile to kosztuje

Koszt robót zleconych w 2010 r. i obejmujących tylko jeden fragment budynku (pięć pomieszczeń) zamknął się w kwocie 188 tys. zł. Prace zlecone w 2011 r., które zakończą się wiosną, a obejmujące 37 pomieszczeń, to koszt ponad 1 mln zł. Koszt remontu klatki schodowej zostanie poznany po przeprowadzeniu przetargu, który wyłoni wykonawcę tej inwestycji.

(raj)

 

Pobierz I Bieg Nadodrzański [WYNIKI].doc (format doc, rozmiar ~219.04 k)