Sobota, 23 stycznia 2021

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Epidemia koronawirusa:

Ta wystawa pokazuje eksponaty związane z kulturą kulinarną książąt opawsko-raciborskich

05.12.2020 06:00 | 1 komentarz | d

Przy książęcym stole”, to jedna z wielu wystaw, które można oglądać w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów odwiedzających dawną siedzibę Piastów, zarówno z Polski jak i z zagranicy.

Ta wystawa pokazuje eksponaty związane z kulturą kulinarną książąt opawsko-raciborskich
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na wystawie zobaczyć można repliki dworskiej oprawy i zastawy stołowej, eksponaty związane z kulturą kulinarną książąt opawsko-raciborskich. Nie brakuje też przykładów średniowiecznych przepisów. Oglądając wystawę, dowiemy się m.in. jak zrobić kwaśne mleko migdałowe, białą polewkę czy sos na ogon bobra. Jednym z ciekawszych prezentowanych tu eksponatów jest plansza przedstawiająca piec kaflowy, pochodzący z przełomu XV i XVI wieku, zrekonstruowany z 93 kafli wypełniających i narożnych znalezionych prac badawczych prowadzonych na terenie Zamku Piastowskiego w 1990 roku. Obecnie można go zobaczyć w Muzeum w Raciborzu.

Zamek Piastowski przy okazji informacji o wystawie „Przy książęcym stole”, przypomina jedną z ciekawostek. Oto ona:

W drugiej połowie XVII wieku miasto Racibórz gościło na tutejszym zamku Eleonorę Marię Józefę - cesarską córkę. Zatrzymała się tutaj w drodze na swój ślub z królem Polski - Michałem Korybutem Wiśniowieckim. Magistrat zaplanował wtedy wielką ucztę. Zakupił 20 wołów, 60 cielaków oraz 30 baranów. I co? Proszę sobie wyobrazić, że do uczty nie doszło! Dwór cesarski oświadczył, iż mięsa nie będzie się spożywać z uwagi na Wielki Post. Tutaj ciekawostka! Szanowny narzeczony arcyksiężniczki - Michał Korybut z pewnością nie odepchnął by posiłku. Był straszliwym obżartuchem...

źródło: Zamek Piastowski w Raciborzu