Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Wiadomo ilu szpital leczył pacjentów i ilu ma pracowników

17.10.2020 19:00 | 1 komentarz | juk

Jakich zabiegów operacyjnych wykonano najmniej? Która poradnia cieszyła się największą popularnością wśród pacjentów? Na co się składa System Ratownictwa Medycznego? Wodzisławsko-rydułtowski szpital podsumował zeszły rok pracy.

Wiadomo ilu szpital leczył pacjentów i ilu ma pracowników
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

POWIAT Służba zdrowia była jednym z głównych tematów ostatniej sesji rady powiatu wodzisławskiego. Radni przyjrzeli się m.in. funkcjonowaniu publicznej opieki zdrowotnej na terenie naszego powiatu, w szczególności zeszłorocznej działalności Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (PPZOZ) w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. Opracowanie sporządził wydział zdrowia i polityki społecznej wodzisławskiego starostwa na podstawie informacji przekazanych przez dyrektora PPZOZ-u Krzysztofa Kowalika.

Długa kolejka do endoprotez

W minionym roku wykonano w wodzisławskim szpitalu 4 266 zabiegów operacyjnych. Na tę liczbę składa się: 1 299 zabiegów urazowo-ortopedycznych, 1 124 – chirurgicznych, 818 – endoskopowych, 591 – ginekologicznych i 434 cesarskich cięć. Ogólna liczba hospitalizacji w wodzisławsko-rydułtowskiej placówce za zeszły rok wyniosła 16 112. W porównaniu do 2018 r. jest to spadek, ponieważ wówczas hospitalizacji było o prawie 1,5 tys. więcej. Jaki na koniec grudnia zeszłego roku był średni czas oczekiwania pacjentów na hospitalizacje? Okazuje się, że w PPZOZ-e zainteresowani najdłużej oczekiwali na procedury dotyczące wykonania endoprotezy stawu biodrowego (1 339 dni) i stawu kolanowego (1 154 dni) oraz na hospitalizację planową w oddziale rehabilitacyjnym (706 dni).

Ile udzielono porad lekarskich?

Porady specjalistyczne to wydane przez lekarzy specjalistów opinie o stanie zdrowia pacjenta oraz wskazanie im dalszego toku leczenia na podstawie wykonanych badań diagnostycznych. Ile udzielono ich w Zespole Poradni Specjalistycznych w Wodzisławiu Śl., a ile w Rydułtowach? W pierwszej placówce w zeszłym roku wydano łącznie 42 958 zaleceń, a w drugiej – 27 999. W Wodzisławiu Śl. największą popularnością cieszyła się poradnia chirurgii urazowo-ortopedycznej. W minionym roku udzielono w niej 17 299 porad. Najmniej zaleceń, bo zaledwie 540 wydano w poradni ginekologiczno-położniczej. Podobnie jak w Wodzisławiu Śl., również w Rydułtowach najwięcej porad udzielono w poradni urazowo-ortopedycznej. Ich liczba wyniosła dokładnie 7 924. Najmniej, bo jedynie 208 lekarskich zaleceń udzielono w poradni ginekologiczno-położniczej.

Stan zatrudnienia

W wodzisławsko-rydułtowskiej lecznicy na koniec 2019 r. było zatrudnionych 858 osób. Na tę liczbę składało się: 368 pielęgniarek i położnych, 196 pracowników średnich, 150 pracowników gospodarczych i pomocniczych, 122 lekarzy, 77 pracowników administracji oraz 14 innych osób z wykształceniem wyższym (m.in. farmaceuta, psycholog). „Największy deficyt w specjalności lekarskich istnieje w zakresie chorób wewnętrznych. Lekarze tej specjalności w dużej mierze są zatrudnieni przez podmioty podstawowej opieki zdrowotnej, dlatego występują problemy w pozyskaniu lekarzy do pracy w oddziale chorób wewnętrznych” – czytamy w opracowanym przez wydział zdrowia i polityki społecznej wodzisławskiego starostwa dokumencie. Jego autorzy dodają, że dyrekcja szpitala na bieżąco analizuje stan zatrudnia lekarzy w poszczególnych komórkach organizacyjnych i czyni starania w celu zapewniania odpowiedniej ich ilości w poszczególnych zakresach świadczeń medycznych.