Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Patrol

Nie ryzykuj, zatrzymaj się przed torami. Wspólna akcja policji i kolejarzy w Wodzisławiu Śl.

05.08.2020 09:36 | 0 komentarzy | juk

Kontrolowali, przestrzegali i edukowali. Wodzisławscy mundurowi czynnie włączyli się do działań kampanii społecznej organizowanej przez Polskie Linie Kolejowe. 

Nie ryzykuj, zatrzymaj się przed torami. Wspólna akcja policji i kolejarzy w Wodzisławiu Śl.
Głównym celem akcji była kontrola w rejonie przejazdów oraz informowanie i edukacja uczestników ruchu o niebezpieczeństwach, jakie grożą na przejazdach kolejowych oraz na tzw. dzikich przejściach. (fot. KPP w Wodzisławiu Śl.)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wodzisławscy policjanci ruchu drogowego włączyli się do kolejnej edycji akcji profilaktycznej pn. Bezpieczny przejazd-szlaban na ryzyko!. Głównym jej celem jest kontrola w rejonie przejazdów oraz informowanie i edukacja uczestników ruchu o niebezpieczeństwach, jakie grożą na przejazdach kolejowych oraz na tzw. dzikich przejściach.

Organizatorem akcji są Polskie Linie Kolejowe. W tym roku policjanci wodzisławskiej drogówki wraz z pracownikami kolei wspólnie ruszyli do działań. - Akcja prowadzona była w rejonie przejazdu kolejowego na ul. Kopernika w Wodzisławiu Śl. Mundurowi apelowali do kierowców samochodów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego przypominając, że nie należy poruszać się po torowisku, licząc na to, że „może uda się zdążyć” przed pociągiem - przekazuje Marta Pydych, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl.

Mundurowi przypominają, że kierujący pojazdem zobowiązany jest: zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność; przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona; prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd; w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się: objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone; wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy; wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim; omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.


26 listopada na przejeździe kolejowym przy ul. Kopernika w Wodzisławiu Śl. kierowca jednego ze stojących w korku samochodów nie wykazał się należytą ostrożnością i dał się zamknąć między szlabanami. Po chwili nadjechał pociąg. Ku przestrodze PKP PLK opublikowało filmik z tego zdarzenia.