Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Zapytaj prawnika: Kto ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe?

13.06.2020 07:00 | 0 komentarzy | red

Gdy rodzina odkrywa długi po zmarłym, zastanawia się, kto ponosi za nie odpowiedzialność... Sprawę wyjaśnia Natalia Lewandowska-Fac - radca prawny i mediator.

Zapytaj prawnika: Kto ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gdy zmarły posiadał długi spadkowe (np. z tytułu kredytów) rodzina gdy je odkrywa, zastanawia się kto ponosi odpowiedzialność za te długi i co można zrobić, by samemu nie popaść w kłopoty. Odpowiadając, odpowiedzialność ponoszą spadkobiercy, najczęściej właśnie bliska rodzina. Od momentu przyjęcia spadku tę odpowiedzialność ponoszą z całego swojego majątku. Czy jest jakieś ograniczenie, do jakiej kwoty odpowiadają? To zależy w jaki sposób przyjęli spadek. W przypadku prostego przyjęcia spadku ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia. Ale spadkobierca ma także możliwość przyjęcia także spadku z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Co to oznacza? Że będzie odpowiadał za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza lub spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Warunkiem jest jednak sporządzenie takiego spisu lub wykazu, o czym spadkobiercy często zapominają. Co ważne, jeśli spadkobierca podstępnie pominął w wykazie inwentarza lub nie podał do spisu inwentarza przedmiotów należących do spadku lub przedmiotów zapisów windykacyjnych albo podstępnie uwzględnił nieistniejące długi, to ponosi odpowiedzialność bez ograniczenia, czyli tak jakby doszło do prostego przyjęcia spadku. Wniosek jaki się nasuwa: wykaz lub spis należy sporządzić starannie niczego nie ukrywając. Jeśli jednak spadkobiercy dochodzą do wniosku, że długów jest tak wiele, że nie chcą za nie odpowiadać nawet z ograniczeniem odpowiedzialności, wtedy powinni spadek odrzucić w terminie 6 miesięcy od dowiedzenia się o tytule swego powołania do spadku.


Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl

ZAPYTAJ PRAWNIKA to cykl Nowin Raciborskich publikowany co tydzień na łamach gazety. TUTAJ można znaleźć inne zagadnienia omówione przez panią mecenas.