środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Chcą budować u nas kolej. To może oznaczać wysiedlenia

26.02.2020 10:25 | 11 komentarzy | art

CPK konsultuje przebieg linii kolejowych w naszym powiecie i przedstawia trzy warianty. Dobrze zapoznać się z nimi i wziąć udział w konsultacjach.

Chcą budować u nas kolej. To może oznaczać wysiedlenia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Za mało szczegółów

Dla Mariusza Adamczyka, wójta Godowa konsultowany przebieg linii kolejowej jest zaskoczeniem. - Do tej pory mówiło się, że jeśli budowana będzie na naszym terenie jakaś kolej, to prowadzić będzie ona po śladzie dawnej linii kolejowej nr 159. Co do zaproponowanego w konsultacjach przebiegu trudno mi na razie wyrazić opinię. Nie mamy żadnych danych dotyczących choćby szerokości pasa kolejowego. Mapy dołączone do konsultacji są dość nieprecyzyjne. Mamy za mało informacji – mówi wójt Godowa. Jak dodaje, liczy że czegoś więcej uda się dowiedzieć 28 lutego na spotkaniu przedstawicieli samorządów z pełnomocnikiem rządu ds. budowy CPK, które ma się odbyć w Jastrzębiu. – Wydaje mi się, że priorytetem będzie najpierw skomunikowanie za pomocą linii kolejowej Jastrzębia z Katowicami. I to ten odcinek będzie realizowany w pierwszej kolejności – mówi wójt Godowa. Potwierdzają to niejako słowa Konrada Majszyka, który w rozmowie z nami przyznał, że spółce najbardziej zależy na Jastrzębiu. - To największe miasto w Polsce, które nie ma dostępu do kolei – mówi. Jak dodaje, dobrze byłoby gdyby przy okazji udało się również skomunikować Wodzisław (przewidują do dwa z trzech wariantów poddanych pod konsultacje), co w jego opinii byłoby najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Jednakowoż wiązać się będzie z koniecznością przejścia przez autostradę A1. – Oczywiście byłoby to wówczas przejście bezkolizyjne – mówi Majszyk. Najprawdopodobniej przebiegałoby nad autostradą.

Weź udział w konsultacjach

Zdaniem Mariusza Adamczyka jeśli, kolej rzeczywiście w przyszłości będzie przebiegać przez teren gminy Godów, to nie wyobraża on sobie, żeby w gminie nie miał powstać przystanek kolejowy. - W przeciwnym wypadku jaką korzyść będzie mieć gmina i jej mieszkańcy z tego, że przebiegać tu będzie kolej? - pyta Adamczyk.

Konsultacje dotyczące przebiegu linii kolejowych w naszym regionie potrwają do 10 marca. Do tego czasu swoje opinie można przekazywać do CPK za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej konsultacje.cpk.pl

Przypomnijmy, że spółka CPK otrzymał 7 mln zł dofinansowania na opracowanie dokumentacji przygotowawczej, potrzebnej do budowy linii kolejowej na 30-kilometorwym odcinku Chybie-granica państwa.

Artur Marcisz