Czwartek, 22 października 2020

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

Polsko nie jesteś już niewolnicą. Święto Niepodległości w Pszowie [ZDJĘCIA]

11.11.2019 19:55 | 2 komentarze | juk

Msza święta za Ojczyznę i uroczystości przy obelisku - w Pszowie były to najważniejsze elementy obchodów Święta Niepodległości. Nie zabrakło też mniej oficjalnych form świętowania.

Polsko nie jesteś już niewolnicą. Święto Niepodległości w Pszowie [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej za Ojczyznę w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Po niej - około godz. 11.00 - pszowianie przeszli pod obelisk upamiętniający przyłączenie Górnego Śląska do Macierzy Polskiej. Tam przedstawiciele samorządu, mundurowych i organizacji pozarządowych złożyli wiązanki kwiatów.

Następnie w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się program artystyczny pt. Polsko nie jesteś już niewolnicą, który przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszowie.

- Gromadzimy się dzisiaj, aby uczcić 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Oddajemy również hołd tym wszystkim, którzy walczyli i ginęli za wolną Ojczyznę - mówił burmistrz Czesław Krzystała. - To właśnie oni zaczęli pisać nową historię naszego państwa - dodał. Aby uczcić pamięć tamtych dni, po zakończeniu programu artystycznego uczestnicy niepodległościowych obchodów wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Tym samym Pszów włączył się do ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do hymnu".