Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Zwycięstwo PiS, na podium KE oraz Wiosna. Sprawdź, jak głosowali mieszkańcy Śląska

26.05.2019 21:05 | 26 komentarzy | żet
Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 06:46

TEKST AKTUALIZOWANY

Jarosław Kaczyński zapowiada decydujący bój o przyszłość Polski jesienią, Grzegorz Schetyna mówi, że to dopiero początek drogi.

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Zwycięstwo PiS, na podium KE oraz Wiosna. Sprawdź, jak głosowali mieszkańcy Śląska
fot. PiS/Facebook
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wstępne wyniki (ranek 27 maja)

PKW podała wyniki głosowania w 95,9% obwodowych komisji wyborczych. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 46,01% głosów, Koalicja Europejska 37,87%, Wiosna 6,02%, natomiast Konfederacja 4,55%. Jeśli te proporcje zostałyby utrzymane, to PiS zdobyłby 27 mandatów, KE 22 mandatów, Wiosna 3 mandaty.

Oficjalne wyniki wkrótce w portalu Nowiny.pl.


Konfederacja, podobnie jak ugrupowanie Kukiz'15 oraz Lewica Razem, nie przekroczyłaby progu wyborczego.

Wstępne wyniki sondażowe (wieczór 26 maja)

Dokładnie o godz. 21.00 TVP 1 podała wyniki exit poll wyborów parlamentarnych (badanie przeprowadził Ipsos na zlecenie TVP):

 • Prawo i Sprawiedliwość - 42,4% (24 mandaty)
 • Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni - 39,1% (22 mandaty)
 • Wiosna - 6,6% (3 mandaty)
 • Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy - 6,1% (3 mandaty)
 • Kukiz 15 - 4,1%
 • Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, RSS - 1,3%

Frekwencja wyniosła około 43%.

"Musimy zwyciężyć jeszcze bardziej"

- Dziś jest bardzo ważny dzień. Trzeba go docenić. Przed naszymi europarlamentarzystami ogromne zadania, ale trzeba też pamiętać, że rozstrzygający bój o przyszłość naszej ojczyzny odbędzie się na jesieni. Musimy też zwyciężyć i to jeszcze bardziej zwyciężyć niż teraz. To jest ogromne zadanie, musimy mu podołać - powiedział Jarosław Kaczyński tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów.

- Chciałem podziękować Polkom i Polakom, którzy głosowali na nas. Blisko 7 milionów głosów oddanych na nas to jest wielki sukces - to słowa Grzegorza Schetyny wypowiedziane tuż po ogłoszeniu wyników wyborów. Lider Platformy Obywatelskiej oraz Koalicji Europejskiej wyraził przekonanie, że jego ugrupowanie jest bardzo blisko sukcesu. - Powinniśmy być cierpliwi, bo przyszłość należy do nas - dodał G. Schetyna.

Wstępnie wyniki wyborów na Śląsku

Wyniki wyborów w województwie śląskim:

 • Prawo i Sprawiedliwość - 40,9% - 3 mandaty
 • Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni - 39,3% - 3 mandaty
 • Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy - 7% - 1 mandat
 • Wiosna - 6,3% - 1 mandat

Mandaty z listy PiS wywalczyli w naszym okręgu prawdpodobnie: Jadwiga Wiśniewska, Izabela Kloc i  Grzegorz Tobiszowski.

Koalicja Europejska wprowadzi do Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, Jana Olbrychta oraz Marka Balta.

DO PE dostaną się prawdopodobnie również Łukasz Kohut z Wiosny, a także Jacek Wilk z Konfederacji.

Podział mandatów między komitety wyborcze

Próg wyborczy w wyborach do Parlamentu Europejskiego wynosi 5%. Liczbę mandatów rozdziela się pomiędzy poszczególne komitety wyborcze metodą D'Hondta. Więcej o metodzie D'Hondta pisaliśmy przy okazji wyborów samorządowych TUTAJ.

Jeśli wyniki sondażowe potwierdzą się, Prawo i Sprawiedliwość zdobędzie prawdopodobnie 24 mandaty. Połączonym siłom Platformy Obywatelskiej, SLD, Nowoczesnej i Zielonych przypadną 22 mandaty. Wiosna oraz Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy zdobędą prawodpodobnie po 3 mandaty.

Podział mandatów w okręgach wyborczych

Następnie mandaty wywalczone przez poszczególne ugrupowania są rozdzielane pomiędzy okręgowe listy komitetów wyborczych. Duże znaczenie w tym procesie ma frekwencja w poszczególnych okręgach wyborczych. W uproszczeniu wygląda to tak: PKW mnoży liczbę mandatów każdego z komitetów przez liczbę głosów oddanych na listę okręgową, a wynik dzieli przez łączną liczbę głosów oddanych na ten komitet w skali kraju. Daje to z reguły wyniki z kilkoma cyframi po przecinku. Ale w pierwszym kroku bierze się pod uwagę tylko części całkowite, przed przecinkiem, które kolejno wskazują liczbę mandatów dla danego komitetu. W drugim kroku bierze się pod uwagę części ułamkowe i pozostałe do rozdzielenia mandaty przyznaje się listom, które mają owe największe reszty.

Ta metoda podziału mandatów pomiędzy listy okręgowe powoduje, że przed wyborami nie wiadomo ile mandatów przypadnie na każdy z 13 okręgów wyborczych. Decyduje oczywiście wielkość okręgu (przy wyborach do PE obejmują bardzo różne liczby mieszkańców) oraz frekwencja w danym okręgu. Znacząco wyższa frekwencja w którymś z okręgów daje szansę na dodatkowy mandat.

Ostatnim etapem procedury ustalania wyników wyborów jest przyznanie mandatów konkretnym kandydatom. Otrzymują je kandydaci, którzy uzyskali kolejno największą liczbę głosów w ramach danej listy.

W poprzednich wyborach europejskich w województwie śląskim wybraliśmy w sumie siedmiu europosłów. Byli to: Jerzy Buzek, Jan Olbrycht i Marek Plura z Platformy Obywatelskiej, a także Bolesław Piecha i Jadwiga Wiśniewska z PiS, Adam Gierek z SLD - UP oraz Dobromir Sośnierz z Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego.

Wkrótce więcej informacji.

Ludzie:

Izabela Kloc

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.