Czwartek, 2 lipca 2020

imieniny: Jagody, Urbana, Martyniana

RSS

Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu z wizytą w Armenii

16.05.2019 20:30 | 0 komentarzy | d

To tam spotykają się historia i teraźniejszość, ogromna bieda i bogactwo. I tylko na tej ziemi tak wspaniale splatają się ze sobą kultura wschodnia i chrześcijaństwo. O Armenii – kolebce ludzkości, kraju ogromnych kontrastów opowiadała w bibliotece na Ostrogu rodowita Ormianka Artsvik Nersesyan, mieszkająca wraz z rodziną od 7 lat w Raciborzu.

Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu z wizytą w Armenii
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na początku Artsvik Nersesyan pokazała uroki stolicy Armenii – Erywania, w którym mieszka niemal połowa mieszkańców kraju. Szczególne wrażenie na publiczności zrobił budynek Instytutu Matenadaran, w którym Ormianie, zabezpieczając spuściznę swojego narodu, ukryli 17 tysięcy manuskryptów, ksiąg i starodruków. Armenia jest kolebką ludzkości a pierwsza wzmianka o niej ma 4000 lat. Jest to też pierwsze chrześcijańskie państwo. Artsvik Nersesyan opowiadała także o tym, co jedzą Ormianie, podkreślając, że tak słodkich moreli nie można spotkać w żadnym innym kraju na świecie. Przyznała, że cała jej rodzina została bardzo ciepło przyjęta w Polsce – na spotkaniu była obecna m.in. starsza córka Irina, która stwierdziła, że nie chciałaby wrócić na stałe do Armenii. Na koniec pokazywała pamiątki z Armenii, w tym oryginalne książki i wyszywane torby.

Kolejne spotkanie Klubu Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu – trening według czterech pór roku z nauczycielem Tai Chi Bogdanem Barabaszem - odbędzie się 4 czerwca o godz. 16.15. Organizatorzy proszą o odpowiednie, sportowe ubranie.

źródło: MiPBP w Raciborzu.