Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Wylosują, kto otrzyma dotację na wymianę kotła

11.03.2019 08:40 | 2 komentarze | art

Deklaracje na wymianę kotłów z dotacją będą w Mszanie zbierane od 11 do 15 marca. A potem urzędnicy wylosują 53 deklaracje, które zostaną zrealizowane w pierwszej kolejności.

Wylosują, kto otrzyma dotację na wymianę kotła
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sporo zmian w tegorocznym Programie Ograniczenia Niskiej Emisji, czyli programie udzielania dofinansowań do wymiany starych kotłów na nowe. Gmina wprowadza je w związku z ubiegłorocznymi doświadczeniami oraz mniejszą, jak na razie, pulą środków, które może przekazać na wymianę kotłów.

Nie zmieni się kwota dofinansowania. Podobnie jak w roku poprzednim wyniesie ona maksymalnie 5 tys. zł. Zmieni się za to być może ilość dotacji. Na razie gmina ma zapewnione środki na udzielenie 53 dotacji. To środki, które już ma i chce je jak najszybciej mieszkańcom przekazać. Jest ich jednak mniej niż przed rokiem.

W roku poprzednim gmina miała środki na udzielenie 90 dotacji. Zrealizowano 88. Przypomnijmy, że część osób, która zadeklarowała udział w programie, po podpisaniu umowy się z niego wycofała. W efekcie, choć deklaracje złożyło prawie 160 osób, które stały w kolejce, bo o przyznaniu dotacji decydowała kolejność zgłoszeń, to ostatecznie nie udało się wykorzystać wszystkich dostępnych środków. Pozostało 10 tys. zł. Już wtedy wójt Mszany Mirosław Szymanek mówił o tym, że trzeba zrobić coś, by mieszkańcy poważnie traktowali podpisywane przez siebie umowy.

W tym roku kolejek po dotacje nie będzie. Deklaracje można składać od poniedziałku 11 marca do piątku 15 marca. Nie będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Dotacje zostaną udzielone 53 osobom, które zostaną wybrane w drodze losowania z grona tych wszystkich, którzy deklaracje zgłosili. - Jeśli chętnych na dotację będzie znacznie więcej niż 53 osoby, dla których są środki, to wówczas postaramy się pozyskać pożyczkę z WFOŚiGW. Wtedy kolejne osoby będą mogły otrzymać dotację w późniejszym terminie – wyjaśnia Mirosława Książek-Rduch.

Urzędnicy z Mszany zaznaczają przy tym, że składający deklarację nie będzie mógł się wycofać z programu tak łatwo jak w roku ubiegłym. W przeciwnym razie najprawdopodobniej zostanie obciążony karą umowną. Szczegóły ani jej wysokość nie jest jeszcze znana. Regulamin musi dopiero zaakceptować rada gminy.

Losowanie 18 marca

Deklaracje mogą składać wszyscy zainteresowani realizacją w 2019 r. mieszkańcy gminy niezależnie od tego czy złożyli w latach poprzednich ankietę. Spośród złożonych deklaracji w drodze losowania ustalona zostanie kolejność przyznawanych dotacji. Losowanie, na które może przyjść każdy zainteresowany, odbędzie się 18 marca o godz 15.00 w sali posiedzeń Urzędu Gminy w Mszanie.