Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Działki niezgody między Pszowem i Rydułtowami

Protesty Rydułtów w sprawie niektórych zapisów pszowskiego projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dały odwrotny skutek do zamierzonego. W efekcie na działkach graniczących z Rydułtowami może powstać nie tylko złomowisko, ale również składowisko paliw i innych materiałów.

Działki niezgody między Pszowem i Rydułtowami

Ponad 2-letnie prace nad pszowskim projektem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zmierzają ku końcowi. Urzędnicy wyłożyli dokument do publicznego wglądu po raz trzeci. Pojawiło się w nim kilka zmian. Jedną z nich jest wyłączenie z projektu dwóch działek graniczących z Rydułtowami. Wcześniej wobec proponowanych zapisów dotyczących tych działek protestowali tamtejsi mieszkańcy i włodarze.

Wyłączyli tereny z projektu

W lutym pszowscy radni spotkali się z Bożeną Konieczny, projektantką, która wykonuje projekt planu. W trakcie spotkania zrelacjonowała postęp dotychczasowych prac nad dokumentem. - Projekt był dwukrotnie wyłożony do publicznego wglądu. W sumie wpłynęło do nas prawie 200 uwag. Nie uwzględniliśmy 152 z nich. Przede wszystkim było to spowodowane sprzecznością uwag z zapisami tutejszego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego - mówiła. Dodała, że z planu zostanie wyłączonych kilka obszarów. Chodzi m.in. o: działkę produkcyjną przy ul. Traugutta i działkę produkcyjną przy ul. Kraszewskiego. Znajdują się one w okolicach hałdy Wrzosy, przy granicy z Rydułtowami.

Zostaną obecne zapisy

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który jest uchwalany przed radę miasta, reguluje przeznaczenie poszczególnych obszarów miasta. Dlaczego wspomniane działki zostały wyłączone z projektu? Bo mieszkańcy Rydułtów i tamtejsi włodarze sprzeciwiali się zapisom, które dotyczyły możliwości prowadzenia działalności na nich. Przypomnijmy, że w projekcie, na działkach tych była dopuszczona m.in. lokalizacja punktów zbierania i odzysku złomu oraz składowanie i przetwarzanie różnego typu odpadów (z wyłączeniem komunalnych). Mieszkańcy Rydułtów domagali się rezygnacji z tych zapisów. - Te działki są przeznaczone do użytku produkcyjnego. Nie możemy w taki sposób, jakby chcieli tego sąsiedzi zaostrzyć zapisów - argumentowała podczas obrad Bożena Konieczny. - Gdybyśmy się na to zgodzili, to tak jakbyśmy na działce budowlanej zabronili jakiejkolwiek zabudowy - dodaje.

Wobec tego radni zgodzili się na wyłączenie działek z projektowanego opracowania. W efekcie po jego uchwaleniu będą na nich obowiązywać zapisy z obecnie obowiązującego planu. W przypadku jednej z działek dopuszcza on np. składowanie opakowań, paliw, materiałów i substancji (w tym stanowiących materiał do produkcji) oraz unieszkodliwianie i przetwarzaniem różnego rodzaju odpadów. Co na to rydułtowscy włodarze? Na razie nie chcą sprawy komentować. Żeby móc się do niej odnieść, muszą najpierw dokładnie zapoznać się z ustaleniami władz Pszowa.

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ćwierćpszowik (87.205. * .158) 10.03.2019 20:22

bylekto, co ty chcesz niby leczyć, skoro tekstu pisanego nie jesteś w stanie zrozumieć?

~lekarzĆwierćgłówków (5.173. * .160) 06.03.2019 21:30
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Panie ćwierćgłówek kilkanaście lat temu nie było ustawy śmieciowej i nie było biznesu na robieniu sortowni śmieci. Dzisiaj to jest taki biznes że opłaca się zamydlić ludziom oczy i zrobić im wysypisko pod blokami za kilka groszy które władzy skapnom do budżetu bo firma śmieciowa nie musi ich wtedy wozić po 100 kilometrów tylko zabiera z kubła i wyspuje 500 metrów dalej.

~Ćwierćpszowik (77.253. * .147) 06.03.2019 20:04

Przez kilkanaście lat te działki miały "groźniejsze" zapisy i nic tam takiego nie powstało. Teraz Pszów chce uchwalić plan, gdzie te nieruchomości miałyby mieć więcej obostrzeń, ale dla przyległej zabudowy Rydułtów to nadal groźne? Prawdziwy intelektualny pat. Szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę, że zapotrzebowanie na ten teren pod sortownię wyrażała firma z ... Rydułtów. Ale macie Rydułtowianie rację. Brońcie się, bo nasza, polska "samorządowość" jest jak ryba na ościeniu. Ciepie się koncertowo. Szarpie się pokazowo. Ale jak tylko przyjdzie naprawdę wielka kasa, to "nic nie mogę" i "takie jest prawo", a ludziom zostaje zgrzytanie zębów. A może by tak rozpocząć proces scalania???? Była KWK Rydułtowy-Anna. Jest Czerwionka-Leszczyny, powstał kiedyś Buda-Peszt, to może by i "Rydułtowami-Pszowem" łatwiej i spójniej się zarządzało, w takich albo i innych sprawach????

~Fridele@ (91.200. * .82) 06.03.2019 18:57

ja tu widzę fajniste wyjście , żeby nie było w wsi Pszów spalarni śmieci to należy iść z p. Burmistrzem na wieczorną mszę tak jak on to czyni i razem uprosicie żeby wieś nasza nie zasmrodziła się więcej ....

Lidka4 06.03.2019 14:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tak Panie Czesławie obiecywał Pan władze bliżej ludzi . A teraz nic Pan sobie nie robi z tego że było chyba z tysiąc podpisów ( sama sie podpisywałam) przeciwko sortowni śmieci na hołdzie . Radni mieli zabespieczyć nasze miasto żeby w planie zagospodarowania nie było można robić sortowni śmieci a Pan teraz otwiera droge do jej budowy . wstyd !!

~zielu (83.4. * .49) 06.03.2019 11:59
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

bbnm, żeby głupi mioł zagadka

~bbnm (199.247. * .58) 06.03.2019 11:57
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Po co istnieją takie wsiowe miasteczka?

~zielu (83.4. * .49) 06.03.2019 08:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

śmieci i tak już są tam wywożone , wczoraj mieliśmy tego przykład

~Muchasia (195.201. * .165) 06.03.2019 07:22
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Co za ludzie w tym Pszowie. Cieszą się, że wracają do budowy sortowni śmieci komunalnych na hałdzie. Muchy i szczury. Pokażcie rydkom jakie jesteście niezależne.