środa, 29 stycznia 2020

imieniny: Franciszka, Zdzisława, Walerego

RSS

Racibórz gotowy na 27. Finał WOŚP

12.01.2019 19:00 | 0 komentarzy | mad
Racibórz gotowy na 27. Finał WOŚP
Szefowa sztabu WOŚP w Raciborzu Marta Buczkowska prezentuje koszulkę z autografem Łukasza Monety, która zostanie zlicytowana podczas niedzielnej aukcji na rzecz orkiestry Jurka Owsiaka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najpierw prelekcja policji na temat bezpieczeństwa, a później już informacje organizacyjne przekazywane przez szefową raciborskiego sztabu Martę Buczkowską. W piątek 4 stycznia w Raciborskim Centrum Kultury odbyło się ostatnie spotkanie wolontariuszy przed Finałem WOŚP, który odbędzie się 13 stycznia. W tym roku pieniądze zbierane będą na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. 

Ogromna satysfakcja

W Finał raciborskiej WOŚP zaangażowało się 125 osób. Jedną z charakterystycznych rzeczy, którą zawsze ma ze sobą wolontariusz, oprócz czerwonych serduszek, to puszka oraz identyfikator. Co roku mają inny wygląd, zgodnie z motywem Finału. Tegoroczny motyw to kolorowe bączki.

Wśród wolontariuszy spotkaliśmy Julię Chęciek, która w akcję zaangażowała się po raz trzeci. W tym roku do udziału zachęciła również swojego chłopaka Błażeja Grzeszczuka. – To przedsięwzięcie daje dużo satysfakcji – przyznaje Julia, w ubiegłym roku udało się jej zebrać około 1000 złotych. – To piękna akcja, tak możemy pomóc potrzebującym – dodaje Błażej.

Pokazy i wojskowa grochówka

W Raciborzu w ramach wydarzenia zaplanowano atrakcje na rynku, tam w godzinach 13.00 – 16.00 będą odbywały się pokazy ratownictwa przygotowane przez cztery miejscowe Ochotnicze Straże Pożarne. Nie zabraknie również Stowarzyszenia „Drengowie Znad Górnej Odry”, morsowania oraz samochodów terenowych raciborskiego klubu Off-Road SRC4x4. Serwowana będzie także wojskowa grochówka.

Koncerty i licytacje

Kolejne atrakcje odbędą się już w Raciborskim Centrum Kultury. Tam na 16.30 zaplanowano koncert zespołu „Nie tak głośno”, a około 18.30 wystąpi grupa „Insekt”. Pomiędzy koncertami odbędą się licytacje. Te będą odbywały się również online na facebooku WOŚP Racibórz. Wystartują od najbliższego poniedziałku 7 stycznia. Do wylicytowania będzie m.in. koszulka z autografem piłkarza Łukasza Monety.

DKMS i krwiodawstwo

W ramach niedzielnego finału odbędzie się też akcja rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Zarejestrować będzie mogła się każda osoba, która wierzy w sens idei dawstwa. Należy być ogólnie zdrowym, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i ważyć minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą Fundację DKMS, wypełnieniu formularza, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL (szczegóły: dkms.pl/faq). Akcja odbywać się będzie w godzinach 13.00 – 19.00 w holu głównym Raciborskiego Centrum Kultury. Akcja krwiodawstwa również odbędzie się w RCK, początek zaplanowano na godzinę 13.00.

(mad)


Zobacz również: