Piątek, 28 lutego 2020

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Przeczytaj te rady, a już nigdy nie zgubisz się w lesie

28.09.2018 10:29 | 1 komentarz | ż

Wystarczy skręcić w złą dróżkę, albo za daleko wejść w las i pojawia się problem - zgubiliśmy się. Co wtedy zrobić?

Przeczytaj te rady, a już nigdy nie zgubisz się w lesie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jeśli zgubiliśmy się w lesie, warto usiąść na chwilę i odpocząć. Jeżeli czujemy, że nie damy rady wrócić po własnych śladach, wówczas warto jest zatrzymać się w miejscu i przestać kluczyć, aby nie pogarszać swojej sytuacji.

Słupki działowe

- W odnalezieniu drogi mogą ci pomóc "tajemnicze" słupki. Są one rozstawione w lesie bardzo regularnie. Wystarczy poruszać się drogą w jednym kierunku. Prędzej czy później natrafisz na linię oddziałową, czyli bezdrzewny pas lub drogę. Podążając tą ścieżką, dotrzesz do słupka oddziałowego z numerem. Gdy już go zobaczysz, zajrzyj do mapy i zobacz, gdzie się znajdujesz oraz w którą stronę masz iść. Jeżeli sobie z tym nie poradzisz, zatrzymaj się przy nim, odczytaj umieszczony na nim numer i spróbuj wezwać pomoc - informują leśnicy.

Las podzielony jest na sektory. Na nizinach mają one równy kształt, natomiast w górach mogą być nieregularne. Każdy z oddziałów ma swój numer, który znajduje się na południowo-wschodnim rogu słupka umieszczonego w narożniku oddziału. Jeśli zgubimy się w lesie, ważne jest również rozpoznanie otoczenia. Warto znaleźć charakterystyczne elementy, np. gazociągi czy linie elektryczne i nimi podążać. W górach mogą być to potoki. Idąc tym tropem, dotrzesz do słupka oddziałowego, bądź zamieszkałych terenów. Oczywiście jeśli masz przy sobie telefon z GPS, to możesz użyć aplikacji Lasów Państwowych (bądź innej) lub znaleźć elektroniczną wersję mapy lasu. Ważne, żeby ułatwiło ci to odnalezienie się w lesie.

Tablice na drzewach, ambony, wiaty

Kolejnymi znakami pozwalającymi na lepszą orientację w terenie leśnym jest płytka numeryczna umieszczona na drewnie. Wystarczy, że podasz ten numer, a służby ratownicze będą wiedziały, gdzie dokładnie się znajdujesz.

Jeżeli na swojej drodze napotkasz urządzenia łowieckie (ambonę, zwyżkę, drabinę), podaj służbom ratowniczym dokładny opis napotkanego urządzenia. Niektóre urządzenia łowieckie mają nadane numery, które są przypisane do konkretnych oddziałów, gdzie zostały zlokalizowane.

Ważne są również urządzenia i obiekty turystyczne. Na terenach nadleśnictw, mają nadane swoje ścisłe numery inwentarzowe, które przypisane są do danego leśnictwa, konkretnego oddziału.

źródło: Nadleśnictwo Zawadzkie, fot. Adam Strzałka, oprac. ż