środa, 24 kwietnia 2019

imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

RSS

Szpital bez wicedyrektorki. Decyzja z gorzkim komentarzem

25.09.2018 14:24 | 5 komentarzy | mak

Stanowisko wicedyrektora szpitala do spraw pielęgniarstwa zostało zlikwidowane. Tak zadecydowali powiatowi radni. Oficjalny powód to względy ekonomiczne. - Przecież to było sztucznie utworzone stanowisko. Wszyscy o tym wiemy - komentował w gorzkich słowach radny Dariusz Prus.

Szpital bez wicedyrektorki. Decyzja z gorzkim komentarzem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ze statutu szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach usunięto stanowisko zastępcy dyrektora ds. pielęgniarstwa. Do tej pory funkcję tę sprawowała Małgorzata Ż., którą pod koniec maja Sąd Rejonowy w Wodzisławiu uznał winną naruszenia nietykalności cielesnej jednej z pielęgniarek wodzisławskiego szpitala i skazał na 2 tys. zł grzywny i tyle samo nawiązki na rzecz poszkodowanej. Wyrok nie jest prawomocny, pełnomocnik Małgorzaty Ż. złożył apelację.

Za zmianami w statucie szpitala głosowali radni powiatu wodzisławskiego na sesji, która odbyła się 6 września. Przed głosowaniem głos zabrała jedna osoba - radny Dariusz Prus. Podkreślił, że mówi w imieniu klubu radnych „Głos pokoleń”. Padły gorzkie słowa. - Dwa lata temu w naszym szpitalu utworzono sztucznie stanowisko dla pani Małgorzaty Ż. Wszyscy o tym wiemy. Została wicedyrektorem ds. pielęgniarstwa - mówił radny Prus. Przypomniał, że gdy stanowisko powoływano, motywowano decyzję względami ekonomicznymi. - A teraz proponuje się likwidację stanowiska, również motywując ją względami ekonomicznymi. Mamy więc sytuację, że dwukrotnie podano nieprawdziwe uzasadnienie. Nasz klub radnych będzie jednak głosował za przyjęciem uchwały, ponieważ od początku uważaliśmy, że to stanowisko zostało sztucznie utworzone i nie było w rzeczywistości potrzebne naszemu szpitalowi - podkreślił Prus.

Ostatecznie za przyjęciem zmian w statucie - a więc i za likwidacją stanowiska wicedyrektora ds. pielęgniarstwa - głosowało 23 radnych.

Dyrektor szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach Dorota Kowalska wyjaśnia, że stanowisko wicedyrektora ds. pielęgniarstwa było powołane w związku z restrukturyzacją szpitala. - Restrukturyzacja na tamtym etapie wymagała szczególnego nadzoru administracyjnego i optymalizacji, jeśli chodzi o zatrudnienie. Dziś restrukturyzacja jest już na innym etapie. Stanowisko wicedyrektora ds. pielęgniarstwa nie będzie istniało, powodem są względy ekonomiczne - wyjaśnia dyrektor Dorota Kowalska.

Małgorzatata Ż. przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim. To oznacza, że formalnie nie przedstawiono jej informacji, że jej stanowisko zostało zlikwidowane. Może to nastąpić dopiero po powrocie ze zwolnienia lekarskiego. Do tego czasu będzie otrzymywać wynagrodzenie na dotychczasowych zasadach, jednak stanowiska wicedyrektora ds. pielęgniarstwa w statucie już nie będzie. - Nikt nie będzie pełnił tej roli - wyjaśnia dyrektor szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach Dorota Kowalska. Obowiązki wicedyrektora ds. pielęgniarstwa ma przejąć pielęgniarka naczelna (wcześniej te dwa stanowiska funkcjonowały równolegle).

Co w momencie, gdy Małgorzata Ż. wróci do pracy? - Dzień powrotu będzie dniem przedstawienia nowych warunków pracy - mówi pani dyrektor. Na razie nie przekazuje, jakie to będą warunki i jaką propozycję pracy otrzyma.

(mak)

Ludzie:

Dariusz Prus

Dariusz Prus

Były wicestarosta powiatu wodzisławskiego