Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Gałęzie nad drogą uszkodziły rolniczy sprzęt

19.08.2018 07:00 | 5 komentarzy | art

Grzegorz Wolny, rolnik z Świerklan uważa, że gmina Mszana fatalnie utrzymuje drogi gminne w Gogołowej, przez co ma on problem z dojazdem maszynami rolniczymi na pola. – Nad drogami jest pełno gałęzi, które niszczą sprzęt rolniczy – mówi Wolny.

Gałęzie nad drogą uszkodziły rolniczy sprzęt
Urzędnicy z Mszany zapewniają, że na ul. Morcinka gałęzie nie utrudniają przejazdu. Tymczasem widać, że zawadzają o traktor. A kombajn jest znacznie wyższy i szerszy.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Świerklański rolnik zwrócił się do nas, bo uważa, że gmina niewiele robi by rozwiązać problem, który zgłaszał. - Informowałem urząd o tym, że drogi są nieprzejezdne dla maszyn rolniczych, że są nienależycie utrzymane, bo w wielu przypadkach nad drogą zwisają gałęzie, skutecznie ograniczając możliwość bezpiecznego przejazdu. Niespełna dwa tygodnie temu dzwoniłem w tej sprawie do urzędu, mówiłem, żeby sobie przyjechali to obejrzeć, ale usłyszałem, że nikt nie przyjedzie – mówi Wolny.

Uszkodził kombajn

Przyznaje, że był wściekły, bo podczas próby przejazdu ul. Morcinka, gałęzie uszkodził mu przewody klimatyzacji, biegnące obok kabiny. Rolnik ocenia straty na około 1,5 tys. zł. - Samo nabicie klimatyzacji to koszt około 500 zł – mówi. I wskazuje, że problem dotyczy nie tylko ul. Morcinka, ale również ul. Okrężnej. I rzeczywiście przejazd po wąskich i krętych drogach dużą maszyną, np. kombajnem może być mocno utrudniony, bo gałęzie zawężają przestrzeń przejazdu. - A przecież to są skomplikowane urządzenia, sporej wielkości, kosztujące setki tysięcy złotych. A jakoś na te pole dojechać tą maszyną muszę. Innej drogi nie ma. Jestem ze Świerklan i tam takich problemów nie ma. Drogi są dobrze oczyszczone z gałęzi. Rozumiem, że wiele tych drzew znajduje się na prywatnych posesjach, ale gmina ma prawo je obciąć jeśli wychodzą na pas drogowy – mówi rolnik. Jak dodaje, nie rozumie dlaczego w Gogołowej wycięcie gałęzi stanowi taki problem.

Urząd: gałęzie przycięliśmy

W Urzędzie Gminy w Mszanie nie zgadzają się tezą rolnika ze Świerklan, że drogi są źle oczyszczone z gałęzi. - Tego typu zgłoszeń od rolników, o gałęziach przeszkadzających kombajnom w przejeździe, pojawia się w ciągu roku kilka, dotyczą różnych dróg. Urząd Gminy zawsze na te zgłoszenia reaguje i usuwa gałęzie – wyjaśnia Mirosława Książek-Rduch z Urzędu Gminy w Mszanie. Jak dodaje, rolnik ze Świerklan wcześniej nigdy nie zgłaszał tego problemu. Nie zanotowano też w Urzędzie Gminy ani jednego zgłoszenia takiego problemu od innej osoby, dotyczącego ulic Morcinka czy Okrężnej. - Po obecnej interwencji pracownicy urzędu pojechali na miejsce. Nie stwierdzono, że gałęzie utrudniają przejazd. Okoliczni mieszkańcy także nie zgłaszają problemów z dojazdem do ich pól innych kombajnów – mówi Książek-Rduch. Rolnik przyznaje, że po jego telefonie do gminy niektóre gałęzie przycięto. - Ale tylko te pod liniami energetycznymi i zrobił to zdaje się zakład energetyczny. Innych przycinek nie zauważyłem – mówi Grzegorz Wolny.

(art)