Poniedziałek, 2 sierpnia 2021

imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

RSS

Anglik i Francuz przyjechali do Rydułtów rozmawiać o węglu

16.08.2018 13:00 | 11 komentarzy | mak

Reporter telewizji Euronews przyjechał do Rydułtów, żeby porozmawiać z jednym z mieszkańców na temat górnictwa. – Początkowo myślałem, że to jakiś żart – mówi Marek Wystyrk, który dostał propozycję wywiadu. – W rozmowie z dziennikarzem stacji Euronews przekonywałem, że warto korzystać z naszego bogactwa, jakim jest węgiel – podkreśla Wystyrk.

Anglik i Francuz przyjechali do Rydułtów rozmawiać o węglu
Nagranie w domu rodziny Wystyrków. Od lewej: operator Christophe Obert, Szymon Wystyrk, Marek Wystyrk, reporter Damon Embling oraz przewodnik gości po Polsce.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Marek Wystyrk z Rydułtów wystąpił w reportażu przygotowanym dla kanału informacyjnego stacji Euronews. Już sama propozycja wywiadu była dla niego dużym zaskoczeniem. - Na początku roku skontaktował się ze mną brytyjski reporter Damon Embling. Napisał, że podczas najbliższego weekendu będzie w Polsce, więc chciałby się ze mną spotkać i przeprowadzić wywiad. Wyjaśnił, że przygotowuje materiał na temat zmian zachodzących w polskiej i światowej gospodarce energetycznej. A dokładnie materiał o udziale odnawialnych źródeł w gospodarce energetycznej różnych państw, ze Szwecją na czele, która jest w tej kwestii stawiana za wzór. Chciał, żebym wypowiedział się jako reprezentant polskiej branży górniczej. Byłem zaskoczony, ale umówiliśmy się w niedzielę, w moim domu w Rydułtowach - mówi Marek Wystyrk, który przed laty pracował w rydułtowskiej kopalni, a obecnie jest zatrudniony w Polskiej Grupie Górniczej w Katowicach.

Węgiel to skarb

Punktualnie o godz. 14.00 w niedzielę reporter Damon Embling w towarzystwie francuskiego operatora kamery Christophe\'a Obert\'a stawili się w domu rodziny Wystyrków. - Podczas rozmowy przekonywałem, że moim zdaniem węgiel kamienny to nasz skarb, który powinien być wykorzystywany w energetyce w sposób najmniej uciążliwy dla człowieka i środowiska. Podkreślałem, że jak najbardziej jestem za wykorzystywaniem nowych technologii pozyskiwania energii, ale naszym filarem powinien być węgiel - mówi Marek Wystyrk. - Przy okazji pokazałem zdjęcia czy filmy związane z pracą w naszych kopalniach. Byli pod wrażeniem nowoczesności - podkreśla mieszkaniec Rydułtów.

Marek Wystyrk pokazał też swoim międzynarodowym gościom rydułtowską kopalnię. Tam powstało kilka ujęć na potrzebny reportażu. - Filmowali Rydułtowy, kopalnię, hałdę - wylicza mieszkaniec Rydułtów.