środa, 29 stycznia 2020

imieniny: Franciszka, Zdzisława, Walerego

RSS

Dzieci z Raciborza zobaczyły dinozaury [ZDJĘCIA]

10.08.2018 13:08 | 0 komentarzy | d

Jak wyglądał nasz świat milion lat temu? Który z dinozaurów miał mózg wielkości orzeszka laskowego? Czy popularna seria filmów „Park Jurajski” przeinacza fakty? Odpowiedzi na te pytania znają uczestnicy wycieczki do JuraParku w Krasiejowie, gdzie wybrali się w czwartek 9 sierpnia w ramach zajęć Lato z Biblioteką.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wycieczka rozpoczęła się od Wielkiego Wybuchu. Dzięki przejażdżce Tunelem Czasu dzieci poznały historię naszej planety nie tylko od zarania jej dziejów, ale i sprzed jej istnienia. Zobaczyły, jak narodziła się Ziemia, jak ewoluowały pierwsze formy życia oraz jakie kataklizmy naturalne kształtowały kolejne etapy jej rozwoju. Następnie zajrzeli do pawilonu Paleontologicznego, który stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym. Można tam zobaczyć rekonstrukcję szkieletu pradinozaura, Silesaurusa opolensis – lokalnej gwiazdy, ponieważ odkryty został właśnie w Krasiejowie.

Uzbrojeni w podstawową wiedzę paleontologiczną uczestnicy wycieczki ruszyli trasą ścieżki edukacyjnej, na której zobaczyli ponad 70 gatunków mezozoicznych gadów i płazów – wszystkie wykonane w skali 1:1. Chwilę ochłody zapewniła wizyta w Prehistorycznym Oceanarium. Magia obrazu 3D pozwoliła stanąć oko w oko z m.in. Megalodonem, rybopodobnym Mozazaurem czy charakterystycznie uzębionym Liopleurodonem.

- W ramach akcji Lato z Biblioteką odbędzie się jeszcze jedna wycieczka – 23 sierpnia do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. O szczegóły prosimy pytać w Fili nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12 – informuje Grzegorz Kawalec z MiPBP w Raciborzu.

źródło: MiPBP Racibórz, opr. (d).