Niedziela, 28 lutego 2021

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Będzie zgoda na pirolizę? Wójt: chyba po moim trupie

19.07.2018 13:00 | 1 komentarz | art

Wójt Daniel Jakubczyk odpowiada na stanowisko spółki Eco-Solution, będącej użytkownikiem wieczystym terenu przy ul. Zielonej w Kolonii Fryderyk. Zapowiada, że nie zgodzi się na układ – koniec pylenia za zgodę na budowę zakładu pirolizy gumy.

Będzie zgoda na pirolizę? Wójt: chyba po moim trupie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mieszkańcy od miesięcy narzekają na pyły, które unoszą się znad bazy. Trwa tam składowanie i obrót potężnych ilości opału. Znad bazy unosi się czarny pył, który osiada wszędzie naokoło. Mieszkańcy mają dość i pytają kiedy ktoś zrobi z tym porządek. Padły deklaracje wójta, że ta działalność miała być zakończona do 30 kwietnia. Taką informację mieli mu przekazać przedstawiciele spółki Eco-Solution, która wydzierżawia bazę innym firmom. Spółka w swoim stanowisku zaprzeczyła, by deklarowała taką datę.

Co na to wójt Gorzyc? – Dalej podtrzymuję, że przedstawiciel Eco-Solutoin na jednym ze spotkań w moim gabinecie, na moją prośbę, potwierdził, że ta działalność, w skutek której dochodzi do pylenia powinna zakończyć się z dniem 30 kwietnia – mówi Jakubczyk.

Nie ma zgody

Zapytaliśmy go również o komentarz do stanowiska Eco-Solution, z którego wynika, że uciążliwa działalność mogła być już zakończona, gdyby urzędnicy zezwolili na działalność innych podmiotów na terenie bazy. Przypomnijmy, że wciąż trwają starania o budowę tam zakładu pirolizy gumy, na co nie zgadzają się mieszkańcy i włodarze gminy. – Powiem wprost. Nie będzie mojej zgody na budowę zakładu pirolizy gumy, chyba że po moim trupie. Nie chcą tego mieszkańcy, jest kilkaset podpisów przeciwko temu zakładowi. Obecnie postępowanie prowadzi Jastrzębie i czekamy na decyzję. Plan zagospodarowania przestrzennego wyklucza tam składowanie i przetwarzanie tam odpadów – mówi jednoznacznie Jakubczyk.

Wójt odnosi się również do twierdzenia spółki, że na Kolonii Fryderyk od 100 lat działa przemysł. – Owszem kiedyś była tam kopalnia i teren przemysłowy, ale nie było zabudowy mieszkaniowej. Było tylko osiedle górnicze. A dziś jest na Kolonii i w całej okolicy gęsta zabudowa mieszkaniowa – przypomina wójt.