Sobota, 22 stycznia 2022

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Z kijkami na Leśną Polanę

05.07.2018 10:20 | 1 komentarz | eos

Rekreacyjno-sportowy piknik w ośrodku „Leśna Polana” w Szymocicach zapoczątkował wakacyjne atrakcje, jakie czekają na słuchaczy Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Raciborzu.

Z kijkami na Leśną Polanę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po okresie intensywnych wykładów w roku akademickim nastał czas na relaks w otoczeniu przyrody, w zaprzyjaźnionej ponad 50-osobowej grupie seniorów. Pogodne nastroje i gwar rozmów, zwykle towarzyszą biesiadnym spotkaniom, na które składają się smaczny poczęstunek, spacery po lesie, czy też grill przy ognisku. Tym razem specjalnym gościem seniorów był zaprzyjaźniony fizjoterapeuta z Raciborza, Mirosław Bąk. Szczegółowo objaśnił on wyniki badań na urządzeniu Tanita, które umożliwia analizę składu ciała, a więc zdiagnozowanie ilości tkanki aktywnej, czyli mięśni i kości oraz tkanki tłuszczowej. Tego typu badania wykonano słuchaczom raciborskiej uczelni senioralnej, która we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Katowicach realizuje projekt „Determinanty pomyślnego starzenia się seniorów w aglomeracji śląskiej”.

Ponadto w ramach warsztatów chodzenia z kijkami, Mirosław Bąk zabrał najbardziej aktywnych uczestników pikniku na długi spacer po lesie. Był to wstęp do trzymiesięcznego intensywnego chodzenia kilkudziesięcioosobowej grupy seniorów z kijkami w ramach realizowanego projektu medycznego. – Nasze wyjścia raz w tygodniu odbywać będą się pod nadzorem rehabilitanta z Katowic, a w każdy inny dzień musimy wykonać co najmniej półgodzinny spacer z kijkami – tłumaczy prezes ŚUTW w Raciborzu Czesława Kordyaczny.

Oprócz prozdrowotnych propozycji, pani prezes ma dla swoich słuchaczy również inne atrakcyjne pomysły na spędzanie wolnego czasu podczas letniej kanikuły. Więcej szczegółów w najbliższym numerze "Nowin Raciborskich".