Niedziela, 26 stycznia 2020

imieniny: Pauli, Polikarpa, Pauliny

RSS

02.06.2018 10:12 | 2 komentarze | art

ZUS podkreśla, że czerwiec to najmniej korzystny miesiąc dla przyszłych emerytów.

Czerwiec nie dla emeryta?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jeśli powszechny wiek emerytalny kończysz w czerwcu, być może warto poczekać z wnioskiem i złożyć go nieco później. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekonuje, że dzięki temu można zyskać na wysokości świadczenia. Wszystko z powodu waloryzacji składek i kapitału początkowego.

Upragniona emerytura zbliża się wielkimi krokami, a w głowie przyszłego emeryta pojawia się coraz więcej pytań. – Kiedy mogę złożyć wniosek, co dają mi kolejne miesiące pracy, ile będzie wynosić moja emerytura? – to najczęstsze pytania adresowane do doradców emerytalnych w śląskich Oddziałach ZUS.

Wiadomo, że im dłużej pracujemy, tym nasze świadczenie jest wyższe, przyszli emeryci w większości już o tym wiedzą. Natomiast warto mieć również tę świadomość, że na wysokość emerytury wpływ może mieć miesiąc, w którym składamy wniosek. Takim niekorzystnym terminem dla przyszłych emerytów jest czerwiec. Spowodowane jest to przepisami dotyczącymi waloryzacji składek i kapitału początkowego. Są dwa rodzaje waloryzacji: roczna oraz kwartalna. - Waloryzacja roczna przeprowadzana jest 1 czerwca każdego roku i dotyczy składek, które są zapisane na naszym koncie na dzień 31 stycznia bieżącego roku. Ta metoda jednak nie uwzględnia waloryzacji składek zewidencjonowanych za miesiące po 31 stycznia. Waloryzacja roczna w następnych miesiącach począwszy od lipca uzupełniona jest przez waloryzację kwartalną. Czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej. W praktyce oznacza to, że osoby które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu mogą mieć świadczenie niższe niż gdyby zrobili to w innym miesiącu – tłumaczy Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy ZUS.

Jeśli ktoś nabywa prawo do wypłaty świadczenia w czerwcu, to wtedy zgromadzony przez niego kapitał i składki waloryzowane są jedynie przez wskaźnik roczny. Świadczeniobiorca, którego emerytura zostanie przyznana w okresie od lipca do maja ma prawo do waloryzacji rocznej i kwartalnych. Dzięki temu takie świadczenie może być korzystniejsze. Jednak w celu uzyskania wyjaśnień w swojej indywidualnej sprawie najlepiej zasięgnąć porady u doradców emerytalnych, którzy są do dyspozycji w każdej placówce ZUS w godzinach pracy urzędu.

Dla emerytur przyznawanych na dotychczasowych zasadach (czyli tzw. „stare emerytury”) znaczenie ma miesiąc marzec, w którym przeprowadzana jest waloryzacja emerytur i rent. Zmienia się wtedy kwota bazowa. Czerwiec nie ma wpływu na te świadczenia.

(art)