środa, 23 stycznia 2019

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Kultura

WSTRZĄS W REGIONIE:

INTRO Festival potrzebuje noclegów

29.03.2018 16:13 | 0 komentarzy | ż
INTRO Festival potrzebuje noclegów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gwiazdy muzyki elektronicznej w Raciborzu

Zakończyły się trwające od października negocjacje z agencjami Berlina i Londynu w sprawie artystów piątej edycji raciborskiego festiwalu. Każda z wymienionych gwiazd z osobna jest trudno osiągalna dla małych festiwali, natomiast łącznie - w tak licznym gronie, dostępna tylko na renomowanych festiwalach Europy. W Polsce mamy dwa takie - Tauron Nowa Muzyka w Katowicach i Audioriver Festival w Płocku. To znak, że Zamek Piastowski oddziałuje także na wybory artystów, a Racibórz wchodzi na mapę Polski w zupełnie nowym kontekście.

Piąta edycja festiwalu muzyki elektronicznej i światła odbędzie się 13-14 lipca i przechodzi kolejny etap rozwoju. Zagrają wyśmienite gwiazdy gatunku m.in. Vitalic z Francji, Apparat z Niemiec, z Austrii przyjeżdża HVOB i Gudrun von Laxenburg, artyści z zespołu GusGus przyjeżdżają jako - Högni i President Bongo z Islandii. Będzie Sahalé i Rodriguez Jr. z Francji, N?LAH z Hiszpanii, Ishome z Rosji, Genji Yoshida z Japonii, Gooral z Polski i wielu innych utytułowanych wykonawców muzyki elektronicznej. Intro również pozyskało ogólnopolskich patronów medialnych.

Kilka tysięcy osób przyjedzie w piątek i zostanie do niedzieli

Co Racibórz zyska na Intro Festivalu? Wyjaśnia Odyseusz Olbiński, główny organizator: Nie będę mówił o wartościach marketingowej i promocyjnej dla Raciborza, tu głównie Urząd Miasta ma świadomość potencjału i nas wspiera... W tym roku, po raz pierwszy spodziewamy się kilku tysięcy miłośników muzyki z terenu całej Polski. Festiwal staje się dwudniowy i coraz bardziej prestiżowy. Przyjezdni zostaną w Raciborzu od piątku do niedzieli i to największa zmiana. Szczególnie w sobotnie i niedzielne południe „rozleją się” po mieście, by odpocząć i pospacerować po centrum. Będą chcieli coś zjeść, zobaczyć miasto, kupić drobiazgi, itd. To dobra wiadomość dla gastronomii, taksówkarzy i sklepikarzy.

Hoteli mamy za mało, dlatego namawiam mieszkańców do wynajmowania w ten jeden festiwalowy weekend swoich pokoi, kwater, mieszkań. Stworzyliśmy specjalny portal festiwalowy dla raciborzan, w którym mieszkańcy będą mogli sami bezpłatnie umieszczać oferty swoich lokum: www.intro-noclegi.pl. Tak, to działa w każdym mieście festiwalowym - i u nas też zadziała. Inaczej będziemy odsyłali przyjezdnych do rybnickich hoteli. Tylko pytam - Dlaczego raciborska impreza ma zasilać Rybnik? Zachęcam więc mieszkańców - to dwa noclegi 13-15 lipca, średnio liczone 50-100 zł za noc/os (w zależności od standardu). Przy 4 osobach to niemały wakacyjny zastrzyk i warto rozważyć temat, tym bardziej, że cały czas będą w mieście, na zamku i bulwarach. Przyjeżdżają parami, czwórkami wykształceni 30-latkowie, uśmiechnięci ludzie z dużych miast. Nie przyjeżdżają, by siedzieć w domu. Uruchomiliśmy już wszystkie akademiki pod Intro, festiwalowe pole namiotowe, ale to wciąż mało. Wszyscy mierzymy się z czymś nowym. Racibórz rzeczywiście przez dwa dni będzie tętnił jak Kraków i wykorzystajmy to. Mamy dużo do pokazania. Festiwal w tym roku będzie wyjątkowym wydarzeniem... nie tylko w kontekście miasta, ale i województwa.

źródło: Adventure Media/Intro Festival