Piątek, 5 marca 2021

imieniny: Adriana, Fryderyka, Oliwii

RSS

Patrol

Strażacy w Wodzisławiu z nową drabiną

18.01.2018 19:00 | 2 komentarze | mak

Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. wzbogaciła się o nowy samochód z drabiną marki Magirus. Wóz kosztował ponad 3 mln zł. Nowa drabina ma 42 metry i duży atut w postaci „łamanego” ostatniego przęsła. W całej Polsce jest zaledwie 9 tego typu drabin.

Strażacy w Wodzisławiu z nową drabiną
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowoczesny samochód specjalny z drabiną SD42 został zakupiony za 3,38 mln zł. Największa część kwoty - bo o równowartości 560 tys. euro - pochodziła ze środków unijnych projektu „Bezpieczne pogranicze”. Ponad 700 tys. zł przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, a po 100 tys. zł nasze jednostki samorządowe: wodzisławskie starostwo oraz wodzisławski urząd miasta.

Zakupiona drabina osiąga wysokość 42 metrów. Posiada duży atut w postaci „łamanego” ostatniego przęsła. Takie rozwiązanie znacznie wpływa na zwiększenie funkcjonalności autodrabiny.

Zakupiony samochód zastąpi mocno wyeksploatowaną drabinę SD30, która była o 12 metrów krótsza, a w koszu mogło pracować tylko 2 ratowników. Nowy kosz pozwala na pracę 4 ratowników. Jest też pełna możliwość sterowania pracą przez ratownika znajdującego się w koszu. Strażacy mogą też liczyć na zdecydowanie lepsze oświetlenie pola pracy.

Ze względu na większe gabaryty nowej drabiny konieczne stało się przygotowanie odpowiedniego stanowiska. W tym celu jeden z boksów garażowych został powiększony. Wymieniono też samą bramę.

opr. (mak)