Poniedziałek, 1 czerwca 2020

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Kultura

Dwa tysiące dla ludzi kultury

15.11.2017 17:45 | 0 komentarzy | ż

Prezydent Mirosław Lenk uhonorował twórców i animatorów kultury.

Dwa tysiące dla ludzi kultury
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

14 listopada w Domu Kultury "Strzecha" prezydent Mirosław Lenk przyznał nagrody twórcom i animatorom kultury. W pierwszej grupie nagrodzonych znaleźli się: Katarzyna Gierszewska-Widota i Andrzej Widota, Karolina Stanieczek oraz Adrian Szczypiński i Wojciech Mitręga. Teresa Adamska, Julita Ćwikła, Aldona Krupa-Gawron, Maria Machowska i Andrzej Śliwicki - to nagrodzeni przez prezydenta animatorzy kultury.

- Ideą przyznawania przez prezydenta Raciborza nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury jest docenienie twórców i animatorów, którzy swoją postawą, działalnością, talentem, zmysłem organizacyjnym w największym stopniu krzewią kulturę w naszym mieście. Nagroda ma charakter finansowy. Jej wysokość w tym roku wynosi 2000 zł - informuje Leszek Iwulski, rzecznik prasowy w Urzędzie Miasta Racibórz.

Sylwetki nagrodzonych (twórcy):

Teresa Adamska - polonistka, swoją działalność na niwie animacji kultury związała z recytacją i tzw. słowem żywym. Więcej:

Teresa Adamska [DOC]

Julita Ćwikła - od 26 lat kieruje działem etnografii raciborskiego muzeum, jest miłośniczką śląskich obrzędów i tradycji, bada i promuje naszą kulturę. Więcej:

Julita Ćwikła [DOC]

Katarzyna Gierszewska-Widota i Andrzej Widota - znani ze swojej działalności w zespołach The Band of Endless Noise oraz TrzyDwa%UHT. Pani Katarzyna jest dziennikarka i germanistką, autorką 100 reportaży oraz innych form filmowych publikowanych w TVP. Andrzej Widota jest doktorem filologii angielskiej i wykładowcą PWSZ w Raciborzu. W duecie stworzyli projekty Katie & Me Meet Marlene oraz Katie & Me Meet Alkahest.

Katarzyna Gierszewska-Widota i Andrzej Widota [DOC]

Aldona Krupa-Gawron - choreograf tańca, prezes zarządu Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej "Źródło", ze swoimi tancerzami współtworzy życie kulturalne Raciborza i promuje nasz folklor poza granicami kraju. Więcej:

Aldona Kurpa-Gawron [DOC]

Maria Machowska - od 36 lat związana z Miejską i Powiatową Biblioteką im. Ryszarda Kincla w Raciborzu, poświęciła się żmudnej pracy gromadzenia i opracowywania zbiorów biblioteki, popularyzuje czytelnictwo, inicjuje i obsługuje wiele ze spotkań autorskich i wernisaży organizowanych w bibliotece. Więcej:

Maria Machowska [DOC]

Wojciech MitręgaAdrian Szczypiński - pierwszy jest pasjonatem historii Raciborza i zawodowym historykiem-archiwistą, drugi to uznany raciborski dokumentalista. Razem tworzą świetne filmy. Swoje ostatnie dzieło poświęcili Pawłowi Newerli - znawcy dziejów Raciborza. Więcej:

Wojciech Mitręga i Adrian Szczypiński [DOC]

Karolina Stanieczek - artystka, która w swej twórczości posługuje się rysunkiem, malarstwem i grafiką. Interesuje się też fotografią artystyczną oraz lalkalrstwem. W swoim dorobku ma wiele publikacji oraz wystaw w kraju i zagranicą (Litwa, Niemcy, Czechy). Więcej:

Karolina Stanieczek [DOC]

Andrzej Śliwicki - wieloletni kierownik Kina Przemko, instruktor plastyki, twórca Szkolnej Akademii Filmowej. Więcej:

Andrzej Śliwicki [DOC]

źródło: UM Racibórz, oprac. ż

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.