Poniedziałek, 21 października 2019

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Śląscy powstańcy doczekają się nowego pomnika?

18.06.2017 07:00 | 0 komentarzy | juk

Pomnik Powstańczy został odsłonięty 30 września 1928 r. Upamiętnia on 8 miejscowych młodych chłopców, którzy zginęli w powstaniach śląskich. – Pomnik musi zostać wyremontowany. To podstawowa kwestia – mówi Zbigniew Podleśny, zastępca burmistrza Radlina. Prawdopodobnie jednak zamiast remontu miasto zdecyduje się na wykonanie repliki pomnika. A sam monument zostanie przeniesiony w pierwotne miejsce, czyli do parku im. Leopolda Zarzeckiego.

Śląscy powstańcy doczekają się nowego pomnika?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Powołano specjalny zespół

Zbigniew Podleśny informuje, że materiałów źródłowych o pomniku jest bardzo mało. Dlatego, aby zgłębić wiedzę na jego temat, postanowiono powołać specjalny zespół. W jego skład prócz urzędników oraz radnych weszli również eksperci: Henryk Holona i Błażej Adamczyk. Podczas spotkań ustalono m.in., że historyczna jest tylko środkowa część kolumny, a cała reszta jest dorobiona. Z kolei obecny orzeł jest już jego czwartą wersją.

Pomnik stał gdzie indzie

Podczas spotkań zespołu zweryfikowano informacje na temat miejsca, gdzie pomnik pierwotnie się znajdował. W aktualne miejsce został przeniesiony wiele lat po wojnie. – Postanowiliśmy, że pomnik zostanie przeniesiony tam, gdzie był wcześniej. Czyli w środku dzisiejszego parku im. Leopolda Zarzeckiego – mówi Zbigniew Podleśny. Dodaje, że miasto ma zamiar zbudować nowy plac zabaw obok pomnika. A w otoczeniu pomnika ma również pojawić się tablica, która będzie opowiadała o jego historii.