Poniedziałek, 22 kwietnia 2019

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Wodzisław zmieni Oświęcim na Auschwitz?

07.05.2017 19:00 | 5 komentarzy | mak

W lutym na łamach „Nowin Wodzisławskich” poruszyliśmy temat wywołany przez radnego Jana Zemło. Zaapelował on, by zastanowić się nad zmianą nazwy ulicy Ofiar Oświęcimskich w Wodzisławiu.

Wodzisław zmieni Oświęcim na Auschwitz?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Przecież nie ma ofiar oświęcimskich! Są ofiary Konzentrationslager Auschwitz – mówił wówczas Jan Zemło. Radny zauważył też, że na terenie miasta znajdują się miejsca upamiętniające los ewakuowanych więźniów KL Auschwitz. Jednym z nich jest tablica pamiątkowa na dworcu kolejowym, której odsłonięcia dokonano 4 czerwca 1972 r. Widnieje na niej napis: „W styczniu 1945 roku w czasie tragicznej ewakuacji więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu na trasie kolejowej w Wodzisławiu Śląskim hitlerowcy zamordowali 30 więźniów oświęcimskich. Cześć ich pamięci”. – Tablica powinna zostać zmieniona. To nie Polska rozpoczęła II wojnę światową. Oświęcim był pod władzą Rzeszy Niemieckiej, dlatego dokładnie i wyraźnie powinno się to w jakiś sposób wyartykułować, żeby nigdy nie zatarło się, kto oprawcą, a kto był ofiarą – zaznaczył radny.

Na apel radnego zareagował przewodniczący rady miasta, Jan Grabowiecki. Stwierdził, że temat jest ważny i warto podjąć się wprowadzenia zmian. – Z tego, co się orientuję, to zmiana napisów na tablicy wymaga uzgodnień, więc dobrze byłoby temat podjąć jak najwcześniej – podkreślił przewodniczący Grabowiecki. O wsparcie poprosił także prezydenta Mieczysława Kiecę.

(mak)

Ludzie:

Jan  Grabowiecki

Jan Grabowiecki

Radny Miasta Wodzisławia Śląskiego.