Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Mieszkanie dla Młodych – czyli co warto wiedzieć o rządowym programie

30.04.2017 07:00 | 1 komentarz | art

Mieszkanie dla Młodych to rządowy program wsparcia młodych ludzi w nabyciu pierwszego w życiu lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Na początku cieszył niewielkim zainteresowaniem, bo skierowany był jedynie do nabywców nieruchomości z rynku pierwotnego, a więc nowych, oddawanych do użytku przez developerów.

Mieszkanie dla Młodych – czyli co warto wiedzieć o rządowym programie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowelizacja, która weszła w życie w 2015 r., wprowadziła możliwość nabycia w ramach programu dowolnej nieruchomości mieszkalnej – również domu z rynku wtórnego. Dzięki temu zainteresowanie programem wzrosło lawinowo.

Obecnie więc z programu można skorzystać przy zakupie mieszkania, domu, lub przy budowie domu systemem gospodarczym. W dwóch pierwszych przypadkach dofinansowanie udzielane jest do kredytu na zakup nieruchomości. Nie można uzyskać dofinansowanie bez zaciągnięcia kredytu. W przypadku budowy domu systemem gospodarczym pomoc polega na utrzymaniu zwrotu VAT za materiały budowlane i nie ma związku z kredytem mieszkaniowym, tzn. osoby zainteresowane tą formą pomocy mogą (ale nie muszą) zaciągnąć w banku standardowy kredyt hipoteczny na budowę domu (ale nie kredyt mieszkaniowy „Mieszkanie dla Młodych”).

Mniej do spłaty dzięki dofinansowaniu

Wniosek o dofinansowanie składa się wraz z wnioskiem o udzielenie kredytu, w jednym z kilkunastu banków, które mają podpisane umowy na realizację programu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). - Jeśli dofinansowanie zostanie przyznane, to o jego wysokość pomniejszana jest kwota spłacanego kredytu – wyjaśnia pan Rafał, który kupując w Wodzisławiu dom, skorzystał z programu w ubiegłym roku. Przyznaje, że w jego przypadku pozwoliło to obniżyć wysokość spłacanej sumy kredytu o około 35 tys. zł. A to automatycznie przeniosło się na niższą ratę spłaty kredytu. Wysokość dofinansowania zależy od miejsca nabycia nieruchomości (bo pod uwagę brane są limity cen na rynku nieruchomości), powierzchni mieszkania i tego, czy mieszkanie kupuje singiel, małżeństwo bez dzieci, czy z dziećmi. To nie koniec. Kwota dofinansowania może ulec zwiększeniu (wysokość kredyty zmniejszeniu) w przypadku urodzenia dziecka. Pan Rafał wraz z żoną mają dwójkę dzieci. - Jeśli w ciągu 5 lat od skorzystania z dofinansowania urodzi nam się kolejne dziecko, to jak przyznaje, ich kredyt mieszkaniowy zostanie obniżony o kolejne 8-9 tysięcy złotych.