Niedziela, 18 sierpnia 2019

imieniny: Heleny, Bronisława, Ilony

RSS

Ile Wodzisław zarabia na parkomatach?

28.01.2017 07:00 | 6 komentarzy | mak

Miasto osiąga wpływy z tytułu sprzedaży biletów, kart parkingowych, opłat dodatkowych. W ubiegłym roku dochody ogółem wyniosły 672 154,67 zł, należności – 150 954,30 zł, a nadpłaty – 615,46 zł.

Ile Wodzisław zarabia na parkomatach?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dochody związane z opłatami w parkomatach – 452 992,86 zł, dochody z tytułu dodatkowych opłat – 153 531,03 zł, wpływy z kosztów upomnienia – 4 298,91 zł, dochody związane z opłaconym abonamentem w strefie – 60 840 zł, dochody z nadwyżek z parkomatów – 491,87 zł


Komentarz

Zawsze wydawało mi się, że opłaty za korzystanie z parkingów centrum miast są po to, by wymusić rotację pojazdów. Żeby nie było tak, że samochody blokują miejsca parkingowe od rana do wieczora, a inni kierowcy nie mogą z nich korzystać. Tak sądziłam, dopóki nie zaczęłam częściej gościć w Wodzisławiu Śląskim. Sądzę, że nie będę odosobniona w stwierdzeniu, że działanie wodzisławskiej strefy płatnego parkowania pozostawia wiele do życzenia. A efektem jest rozdrażnienie kierowców.

Nie potrafię zliczyć, ile razy natknęłam się na nieczynne parkomaty. A wokół... nikogo z obsługi. Nikogo, kto by podpowiedział, gdzie w pobliżu można znaleźć kolejny parkomat. Ale ci ludzi są... Najszybciej można się o tym przekonać, gdy w grę wchodzi brak opłaty za parkowanie. Wystarczy chwila spóźnienia, a za wycieraczką czeka wezwanie do zapłaty. Jeden z naszych czytelników napisał: „Dlaczego mam szukać sprawnego parkomatu? Mój czas kosztuje, podjeżdżam na parking i nigdzie biegać nie będę. Jak nie działa to nie mój problem, tylko właściciela parkomatu, niech postawi stójkowego i kasuje gotówkę”.

Moim zdaniem problem leży w tym, że od kierowców tylko się wymaga. Kierowca ma zapłacić, kierowca ma sztywno trzymać się czasu. Dobrze. Są zasady i nie ma od nich odstępstwa. Ale co zarządcy strefy płatnego parkowania robią, by z kierowcami żyć w zgodzie? Co proponuje się kierowcom, gdy parkomaty zawodzą? Nic. I właśnie to wywołuje rozdrażnienie.

Magdalena Kulok Dziennikarka Nowin Wodzisławskich