Czwartek, 25 kwietnia 2019

imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

RSS

Skandynawska saga, czyli z Rybnika do Szwecji

05.09.2016 20:42 | 0 komentarzy | kama

Po raz kolejny stare indiańskie przysłowie było mottem pleneru artystycznego pracowni plastycznej Creatio z Młodzieżowego Domu Kultury pod kierunkiem Aldony Kaczmarczyk-Kołuckiej. Jubileuszowy – dwudziesty z kolei plener - był jednocześnie pierwszą częścią skandynawskiej sagi zaplanowanej jako kilkuletni projekt interdyscyplinarny.

Skandynawska saga, czyli z Rybnika do Szwecji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czterdziestka wychowanków pracowni spędziła 2 tygodnie w środkowej Szwecji nad jeziorem Vattern. Przestrzeń i przyroda Północy była tematem, inspiracją i tłem codziennych działań z dziedziny plastyki, muzyki, filmu, grafiki, teatru, sportu i kultury. Bliskość wody, błękit północnego nieba i nieskażona natura wzbogacały wyobraźnię i kreatywność młodych artystów. Obserwowali i malowali rybackie miasta w plenerze, tworzyli filmy i teledyski oparte na motywach barwnych i muzycznych, kreowali fascynujący świat japońskiego Koi-nobori, eksperymentowali z drukiem w stylu etiopskiego Suri, konstruowali kompleksy architektoniczne za pomocą klocków Kapla, poznawali tajemnice rysunku perspektywicznego i tworzyli wspólnie ogromne mandale. Historia muzyki, odkryć geograficznych i świat starego filmu były splątane z warsztatami fotograficznymi i wyzwaniami muzycznymi.

Nie zabrakło jak zawsze wycieczek, wypraw i zwiedzania różnych regionów Szwecji. Uczestnicy poznali stolicę Szwecji – Sztokholm z przepięknym Stary Miastem, odwiedzili imponujące muzeum okrętu „Waza” i fascynujące Muzeum Sztuki Nowoczesnej, najpiękniejszy szedzki zamek Läcko , historyczne portowe miasta Mariestad, Eksjo i Jönköping. Przed rejsem powrotnym zatrzymali się w Alles Stenar „szwedzkim Stonhenge” kręgu kamiennym z czasów Wikingów . Dało im to czas na refleksję i pozwoliło na moment zatrzymać ulatujące chwile i kończący się plener.  

 W październiku odbędzie się wernisaż wystawy poplenerowej.

/MDK/