Niedziela, 9 sierpnia 2020

imieniny: Romualda, Romana, Ireny

RSS

Patrol

200 kandydatów, 21 przyjętych do służby. Ślubowanie w Straży Granicznej

16.02.2016 12:36 | 0 komentarzy | ż

Płk SG Jacek Gartman przywitał nowych funkcjonariuszy w szeregach Straży Granicznej, podkreślił znaczenie słów roty ślubowania i życzył wszystkim zadowolenia z pełnienia służby.

200 kandydatów, 21 przyjętych do służby. Ślubowanie w Straży Granicznej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ślubowanie odebrał płk SG Jacek Gartman Komendant Śląsko–Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej w obecności gości honorowych - Wojewody Śląskiego, Prezydenta Miasta Raciborza i Starosty Raciborskiego.

Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek zwracając się do nowo przyjętych funkcjonariuszy pogratulował im wyboru i wstąpienia do formacji, która stoi na straży nienaruszalności granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Podkreślił także ogromną rolę i znaczenie Straży Granicznej w dobie trwającego kryzysu migracyjnego.

Błogosławieństwa ślubującym funkcjonariuszom udzielił Kapelan ŚMOSG ppłk SG Andrzej Gut oraz Dziekan Ewangelicki SG ppłk SG Kornel Undas.

14 kobiet i 7 mężczyzn

W uroczystości uczestniczyli funkcjonariusze i pracownicy Śląsko–Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej oraz rodziny ślubujących funkcjonariuszy. Nowi funkcjonariusze zostali wyłonieni z ponad 200 kandydatów, którzy starali się o przyjęcie do służby. Wszyscy musieli przejść proces postępowania kwalifikacyjnego, składający się z: testów z wiedzy ogólnej, znajomości języka obcego, sprawności fizycznej, psychologicznych oraz z badania na wariografie i rozmowy kwalifikacyjnej.

W szeregi funkcjonariuszy ŚMOSG przyjętych zostało siedmiu mężczyzn i czternaście kobiet. Za kilka dni pojadą oni do jednego z ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Po powrocie ze szkolenia będą pełnić służbę w Placówkach Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach i Krakowie – Balicach.

Medale i awanse

W trakcie uroczystości wręczone zostały także medale, akty mianowania na kolejne stopnie oraz rozkazy o wyróżnieniach. Wojewoda Śląski w asyście Komendanta ŚMOSG za wybitne zasługi dla Straży Granicznej wręczył dwóm osobom medale. Medalem „Za Zasługi dla Straży Granicznej” odznaczeni zostali: płk Krzysztof Radwan - Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach oraz Tomasz Tadla - Prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach.

Podczas uroczystości Komendant Oddziału wręczył trojgu funkcjonariuszom, którzy ukończyli szkolenie z zakresu szkoły podoficerskiej, akty mianowania na stopień kaprala. Trzech funkcjonariuszy natomiast otrzymało akty mianowania na kolejne stopnie w Straży Granicznej.

Funkcjonariusze, którzy niedawno wrócili ze Słowenii, gdzie przez miesiąc wspierali służby tego kraju w ochronie słoweńsko – chorwackiej granicy, odebrali z rąk Komendanta płk. SG Jacka Gartmana rozkazy o wyróżnieniu nagrodą pieniężną.

źródło: Straż Graniczna Racibórz, oprac. żet