środa, 27 stycznia 2021

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Powstała kronika o dawnych grach i zabawach podwórkowych

09.02.2016 07:02 | 0 komentarzy | tora

Pomidor, ciuciubabka, gra w klasy, w dwa ognie - kto z nas nie pamięta tych zabaw, dziś odchodzących w zapomnienie. Teraz każdy może przeczytać reguły i zasady tych gier w specjalnej kronice sportowej, jaka powstała w wodzisławskim Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w ramach ogólnopolskiego programu „Młody Obywatel na sportowo”.

Powstała kronika o dawnych grach i zabawach podwórkowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kronikę opracowali uczniowie, nauczyciele, rodzice i okoliczni mieszkańcy. Zabrali się od przygotowania ankiet i wywiadów. Ankiety rozdali wśród uczniów szkoły, a ci uzupełniali je wraz z rodzicami, dziadkami, sąsiadami, znajomymi, itp. Wywiady natomiast przeprowadzono ze starszymi mieszkańcami Wodzisławia Śląskiego oraz emerytowanymi nauczycielami szkoły.

O tym, jak upływało dzieciństwo bez sprzętu elektronicznego wspominali również członkowie zespołu Familijo ze Skrzyszowa oraz pracownicy wodzisławskiego muzeum. Ci ostatni zorganizowali nawet lekcję pokazową, na którą złożyły się różnorakie zabawy podwórkowe: wyścigi na koniach, chodzenie na szczudłach, grę w młynek, rzuty ringo do celu czy przeciąganie liny. Absolutnym hitem był rzut kapustą do beczki. Na koniec urządzono podsumowanie projektu. - Przedstawiliśmy film i prezentację z przebiegu projektu, a uczniowie wzięli udział w przeróżnych grach i zabawach z utworzonej kroniki. Niezależnie od wieku – czy to pierwszaczki, czy uczniowie gimnazjum, wszyscy bawili się świetnie. Dzięki temu wiele cudownych gier i zabaw nie pójdzie w zapomnienie – mówi Grzegorz Żymełka, nauczyciel w ZPSWR.

Kronika została wydrukowana oraz umieszczona na stronie internetowej szkoły zpswr.wodzislaw.pl w zakładce projekty pod hasłem „Młody obywatel na sportowo”.

(tora)

fot. Matěj Baťha/wikipedia.org/CC BY-SA 2.5