Wtorek, 26 stycznia 2021

imieniny: Pauli, Polikarpa, Pauliny

RSS

Czeska Noc w raciborskiej bibliotece z Blokeszem i Szczygłem [ZDJĘCIA]

15.11.2015 13:31 | 0 komentarzy | ż

Największy znawca i miłośnik Czech w Polsce - Mariusz Szczygieł, bard młodego pokolenia Kuba Blokesz, 80% mniejsza kara za przetrzymane zbiory, darmowa karta biblioteczna… to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na wytrwałych raciborzan w trakcie kolejnej już Nocy w bibliotece!

Czeska Noc w raciborskiej bibliotece z Blokeszem i Szczygłem [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Raciborzanie udowodnili, że „pohoda” i „nienapinanie się” Czechów to ich klimaty! Mariusz Szczygieł, reporter Gazety Wyborczej, autor książek "Gottland" czy "Zrób sobie raj", zaprosił licznie zgromadzoną publiczność w niezwykłą podróż po czeskich pubach, pustych kościołach i weekendowych chatach. Spotkanie poprowadziła… publiczność, która była ciekawa skąd u Szczygła fascynacja Czechami ("to była láska nebeská"), którego czeskiego pisarza lubi najbardziej (Hrabal! za "połączenie sraczki słownej z boskością") i czy pija chętnie piwo (nie!).

Po spotkaniu, do pisarza ustawiła się długa kolejka po autografy a biblioteka zaprosiła swoich gości na poczęstunek w klimacie czeskim, na którym nie mogło oczywiście zabraknąć piwa.

Po przerwie odbył się recital Kuby Blokesza – pochodzącego z Pszowa piosenkarza, gitarzysty, basisty, także autora tekstów i kompozytora, który siłą swojego głosu porwał słuchaczy w świat poezji i muzyki Karela Kryla i Jaromira Nohavicy.

Wszyscy, którzy zapisali się do biblioteki w trakcie imprezy, mogli liczyć na darmową kartę biblioteczną a kary zapominalskich zostały zmniejszone o 80%. Nie zawiedli się także miłośnicy czeskiej literatury i kinematografii, a także łowcy nowości książkowych, filmowych i muzycznych. Po prostu... raj!

- Dziękujemy wszystkim uczestnikom Nocy w bibliotece za tak liczne przybycie i wspólną, świetną zabawę w klimacie czeskim a także radnemu Pawłowi Rycce za pomoc w organizacji imprezy. Zapraszamy za rok! - podsumowuje Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP w Raciborzu.

źródło: MiPBP w Raciborzu