Piątek, 3 lipca 2020

imieniny: Anatola, Jacka, Ottona

RSS

Festyn DFK Racibórz centrum w "Kameralnej"

28.08.2015 16:50 | 0 komentarzy | ż

27 sierpnia 2015 odbył się festyn letni na terenie restauracji „Kameralnej” w Raciborzu. Organizatorem festynu było Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego, Koło Racibórz Centrum.  Na festyn przybyli zarówno członkowie Koła DFK Racibórz Centrum, jak i sympatycy oraz zaproszeni goście m.in. Anna Ronin, Radna Miasta Racibórz.

Festyn DFK Racibórz centrum w "Kameralnej"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na scenie zaprezentował się duet Simona & Denis z Warmątowic oraz zespół „Meritum” z Rogowa. Organizatorzy pamiętali także o najmłodszych uczestnikach, dla których zostały przygotowane gry i konkursy.  Warto również wspomnieć, że podczas festynu najbardziej zasłużeni członkowie Koła: Lidia Burdzik - wieloletnia jego Przewodnicząca, Williblad Fabian - Poseł na Sejm RP I Kadencji z ramienia Mniejszości Niemieckiej oraz Josef Przybilla - współzałożyciel Koła zostali uhonorowani medalem zasługi z okazji 25 Jubileuszu działalności Towarzystwa.

Festyn odbył się dzięki wsparciu finansowemu Konsulatu RFN w Opolu. Wszystkim osobom, którzy przyczynili się do organizacji festynu serdecznie dziękujemy. Kolejny festyn już za rok!


Koło Ra 1 Racibórz Centrum zostało założone w czerwcu 1990 r. Było to pierwsze Koło w oddziale raciborskim. Założycielami Koła byli panowie Willibald Fabian i Josef Przybilla. W skład pierwszego Zarządu weszli: Willibald Fabian - przewodniczący; Josef Przybillia - zastępca przewodniczącego; Krystian Posmyk - skarbnik; Josef Hütter - członek; Josef Malcharczyk - członek; Bernard Janosch - członek; Róża Urbisz - członek; Ginter Czepalla - członek.  Pani Lidia Burdzik pełniła funkcję przewodniczącego Zarządu Koła do 2011 roku, w latach 2011 - 2015 przewodniczącym zarządu koła był Willibald Fabian.

W roku 2006 wydana została dwujęzyczna książka „Kronika dfk Ziemi Raciborskiej” autorstwa Pana Willibalda Fabiana. Kronika  napisana jest w formie reportaży z poszczególnych Kół oraz indywidualnych osób. Można ją nabyć w biurze Koła przy ul. W. Polskiego 1/1 w Raciborzu. W kwietniu 2015 roku przewodniczącym Koła DFK Racibórz Centrum został wybrany Jan Goldman.

Od założenia Koła do dnia 20.10.2014 r. zarejestrowano 3840 członków. W kole Racibórz Centrum organizowano Samstagskurs dla dzieci, podczas którego dzieci uczyły się języka niemieckiego w trakcie rożnego rodzaju zabaw. Ponadto  co roku organizowane są kursy języka niemieckiego dla dorosłych (aktualnie trwa edycja letnia) oraz liczne imprezy okolicznościowe takie jak: Frauentag, Muttertag,  Sommerfest, Oktoberfest, Bastelabend, Nikolaustreffen,  Feuerzangenbowle.

W tym roku również planujemy zorganizować Samstagskurs dla dzieci w wieku 6-11 lat. Zapisy przyjmujemy w poniedziałki od 16:00 do 18:00 przy ulicy Wojska Polskiego 1/1 w świetlicy koła DFK nr 1 Racibórz Centrum. Realizując Samstagskurs chcemy:

- aby nasze dzieci podczas wspólnych spotkań posługiwały się językiem niemieckim,

- aby nasze dzieci poznawały historię, kulturę i tradycje kraju, z którego pochodzą,

- aby starsze i młode pokolenia Mniejszości Niemieckiej na nowo odkryły swoje DFK i traktowały je jako miejsca wspólnych spotkań i wymiany międzypokoleniowych doświadczeń.

Zarząd jest otwarty na wszelkie propozycje organizowania imprez, spotkań, dysponujemy świetlicą na 50 miejsc. Jak uzyskuje się członkostwo? Należy wypełnić Deklarację o przystąpieniu i oddać ją w siedzibie Koła. Ważne jest zapoznać się z Statutem Stowarzyszenia, który  jest dostępny w siedzibie Koła lub na stronie internetowej. Na posiedzeniu Zarządu Koła zostanie podjęta decyzja o przyjęciu. Następnie członek otrzymuje legitymację.

źródło: DFK Racibórz Centrum

Ludzie:

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Gminy Racibórz