środa, 21 kwietnia 2021

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Rybnicki szpital ma nowy tomograf [ZDJĘCIA, FILM, INFOGRAFIKA]

06.05.2015 15:39 | 2 komentarze | acz

Choć działa od ponad miesiąca, dziś w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku otworzono nową pracownię tomograficzną. Warty ponad 3,5 miliona tomograf to rewolucja w badaniach diagnostycznych.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Na otwarcie zaproszono załogę szpitala, polityków i samorządowców. Tomograf zakupiono w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych. Kosztował ponad 3,5 miliona złotych. 2,7 miliona dało Ministerstwo Zdrowia, 342 tysiące Województwo Śląskie, a ponad 500 tysięcy złotych to wkład własny WSS nr 3 w Rybniku.64-rzędowy 128-warstwowy tomograf Optima CT660 zapewnia wysokiej jakości badania przy optymalnej dawce promieniowania. Urządzenie wykonuje 128 skanów w czasie zaledwie 0,38 sekundy. Już 27 marca zaraz po otrzymaniu decyzji dopuszczającej aparat i pracownię do użytkowania przez sanepid w ramach szkoleń personelu zbadany został pierwszy pacjent. Dziś tomograf działa przez całą dobę, pozostając do dyspozycji pacjentów. – Poza  oczywistymi korzyściami jakie daje tomograf pacjentom, liczymy jako dyrekcja placówki, że to urządzenie przyniesie szpitalowi  również korzyści finansowe poprzez najróżniejsze badania diagnostyczne. To, że to urządzenie w końcu pracuje w naszym szpitalu, to zasługa szeregu osób, bardzo zaangażowanych w ten projekt  – mówi Bożena Mocha-Dziechciarz, dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku.

– Tak naprawdę wszyscy jesteśmy pacjentami – mówiła obecna na otwarciu Gabriela Lenartowicz z zarządu Województwa Śląskiego.  – Jeśli nawet jeszcze nie musimy skorzystać z usług takiego urządzenia to bardzo prawdopodobne, że kiedyś będziemy w nim badani. Sama korzystałam z badań na poprzednim urządzeniu, na szczęście na nim nic nie zaobserwowano. Również wszyscy, jako podatnicy jesteśmy fundatorami tego tomografu  – mówiła. Stary tomograf pracował w szpitalu przez 10 lat. Do jego demontażu trzeba było wynająć stutonowy dźwig.

Tomograf ma szereg rozwiązań ułatwiających badanie. Dzięki panelowi umieszczonemu na obudowie urządzenia, wykonujący badanie może go obsługiwać przebywając w tym samym pomieszczeniu co pacjent. To ważne szczególnie przy badaniu osób starszych i dzieci. Również dla dzieci w urządzeniu zamontowano ekran. Wyświetlane relaksujące sceny wideo lub kreskówki działają uspokajająco zarówno na dzieci jak i pacjentów zróżnicowanych wiekowo. System automatycznych instrukcji głosowych pozwala na wydawanie poleceń w języku rozumianym przez pacjenta. W niskim położeniu blatu możliwy jest łatwy dostęp dla pacjentów na wózkach inwalidzkich. Co ciekawe, już w przetargu rybnicki szpital zastrzegł, że urządzenie musi posiadać bardzo mocny blat, aby można było badać otyłych pacjentów. Do tej pory zdarzało się, że takim osobom odmawiano badań, z uwagi na ryzyko zniszczenia sprzętu.
(acz)