Poniedziałek, 30 listopada 2020

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Epidemia na Śląsku:

W SP1 źródełko tryska wodą jak w amerykańskim filmie

27.03.2015 11:14 | 1 komentarz | (q)

Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Raciborzu, od wielu lat promuje picie wody z kranu. Pochodzi ona z najlepszych, głębinowych ujęć i jest doskonałej jakości. Co najważniejsze, zawsze jest świeża. Dlatego raciborskie wodociągi z przyjemnością przyłączyły się do akcji „Jem zdrowo, jestem zdrowy” w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu i sfinansowały zakup i montaż poidełek.

W SP1 źródełko tryska wodą jak w amerykańskim filmie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Złe nawyki żywieniowe są nie tylko przyczyną nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży, ale też wielu chorób układu kostnego. Cukierki, ciastka, chipsy, gazowane i słodzone napoje – tak jeszcze do niedawna wyglądało zaopatrzenie większości szkolnych sklepików. A co by się stało gdyby ciastka zastąpić owocami, a napoje gazowane czystą wodą? Takich zdrowych nawyków od piątku 27 marca będzie uczyła Szkoła Podstawowa nr 1 w Raciborzu.

Dzięki ogromnemu i osobistemu zaangażowaniu pani dyrektor SP1 Beaty Stępień w piątek 27 marca w raciborskiej podstawówce zostały uruchomione pierwsze poidełka. Ta decyzja została podjęta na podstawie przeprowadzonej w szkole ankiety, w której udział wzięło 305 rodziców.  85% z nich wyraziło poparcie dla wdrożenia w szkole nawyku picia  wody z kranu zamiast słodkich napojów. Ustawa o zdrowym żywieniu wchodzi w życie dopiero 1 września 2015 roku, jednak już teraz Dyrekcja Szkoły zadbała o budowę zdrowych nawyków żywieniowych.

- Od lat promujemy picie wody z kranu wśród mieszkańców Raciborza. Wyniki ankiety wyraźnie wskazują, że działanie to przynosi bardzo dobre efekty. Współpraca ze szkołą podstawową umożliwia nam uświadamianie najmłodszych, że woda z kranu jest lepszym wyborem niż gazowane napoje – podkreśla Krzysztof Kubek, Prezes ZWiK Sp. z o.o.  w Raciborzu. Jednocześnie dodaje, że współpraca z tak merytorycznym, zdecydowanym, odpowiedzialnym partnerem jak pani dyrektor Beata Stępień uświadamia nam, że wspólne działania prozdrowotne mogą mieć bardzo duży wpływ na zdrowie dzieci.

Instalacja poidełka to nie jedyny sposób na uczenie dzieci zdrowych nawyków żywieniowych. W szkole od lat prowadzona jest akcja MEN „Owoce w szkole”, dlatego dużą popularnością wśród uczniów cieszą się owocowe środy, kiedy to podczas lekcji wychowawczej dzieci wspólnie jedzą owoce, a zamiast kultywowanej od lat tradycji cukierków przynoszonych z okazji urodzin dzieci częstują kolegów owocami. Dodatkowo w szkole organizowane są cykliczne konkursy recytatorskie, plastyczne i sportowe związane ze zdrowym żywieniem.

„Stanowisko Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia oraz Ministra Sportu i Turystyki w sprawie działań podejmowanych przez szkoły w zakresie zdrowego żywienia uczniów: Zdrowe, racjonalne żywienie jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka i warunkiem prawidłowego rozwoju, dobrego samopoczucia oraz pełnej dyspozycji do uczenia się. Nieprawidłowości w żywieniu są przyczyną wielu zaburzeń, w tym w ostatnich latach, epidemii nadwagi i otyłości. Statystycznie podaje się, że w Europie otyłe jest co czwarte dziecko. W Polsce nadwagę ma 18% dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Jest to poważne zagrożenie dla zdrowia polskiego społeczeństwa, gdyż wyniki badań wskazują, że u 80% dzieci z otyłością utrzymuje się ona w dalszych latach życia. Ważną rolę w zaspokajaniu potrzeb żywieniowych dzieci i młodzieży oraz w kształtowaniu właściwych zachowań w tym zakresie powinna odgrywać szkoła”.

/men.gov.pl/