Sobota, 31 lipca 2021

imieniny: Ignacego, Ernesty, Lubomira

RSS

Kultura

"Ostatki z pogrzebem kontrabasu" w Chwałowicach [ZAPOWIEDŹ]

27.01.2015 12:10 | 0 komentarzy | ż

Tradycja "grzebania" kontrabasu, czy basa, to element zabaw karnawałowych, które zwyczajowo na terenie śląska odbywały się w ostatni wtorek karnawału - przed środą popielcową.

"Ostatki z pogrzebem kontrabasu" w Chwałowicach [ZAPOWIEDŹ]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tradycyjne "Ostatki z pogrzebem kontrabasu" odbywają się od wielu lat w Domu Kultury Chwałowice, tym razem w rytmach jazzu tradycyjnego przy muzyce South Silesian Brass Band. W programie: zabawa taneczna, bogate menu (ciepła kolacja, ciasto, kawa, herbata, zimna płyta, barszcz z krokietem, napoje, woda mineralna, przez cały czas czynny barek), tradycyjny obrzęd pogrzebu kontrabasu.

Tradycja "grzebania" kontrabasu, czy basa, to element zabaw karnawałowych, które zwyczajowo na terenie śląska odbywały się w ostatni wtorek karnawału - przed środą popielcową. Był to ostatni dzień, kiedy można było tańczyć i szaleć, potem nadchodził "smutny" post, na czas którego milkły instrumenty. Pogrzeb kontrabasu symbolizuje ten moment "przejścia" i nawiązuje do bogatych tradycji karnawałowych naszego regionu. - Zmieniły się trochę czasy - trudno jest dziś zaprosić na zabawę we wtorek, ale my przybliżamy tę tradycję w ostatni weekend karnawału - informuje Krzysztof Łapka z DK Chwałowice.

Bal Karnawałowy „Ostatki z pogrzebem kontrabasu”:

  • piątek 13 lutego 2015 r. od godz. 20.00,
  • cena biletu: 270 zł od pary, 135 od osoby,
  • (ze względu na ograniczoną liczbę miejsc sprzedaż biletów odbywa się do 30 stycznia w kasie Domu Kultury).


 

South Silesian Brass Band - Zespół Jazzu Tradycyjnego z Rybnika gra już 40 lat. Początki sięgają roku 1974, kiedy to ówczesny dyrygent Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Szkole Górniczej w Chwałowicach - Piotr Cupok, z grona członków orkiestry stworzył Jarapataj Band. Po ukończeniu nauki w szkole górniczej członkowie zespołu przenieśli działanośc do Domu Kultury Kopalni Chwałowice, gdzie nazwę zespołu na South Silesian Brass Band. Pod taką nazwą wziął on udział w Old Jazz Meeting Złota Tarka w Warszawie. Rybniczanie otrzymali na festiwalu wyróżnienie, a Andrzej Siwicki został uhonorowany nagrodę indywidualną. W 1982 r. liderem został Czesław Gawlik, zespół częściej występował w klubach jazzowych i studenckich, gościł na antenie radiowej i w telewizji. SSBB rok rocznie uczestniczył też w Old Jazz Meeting. W drugiej połowie lat 90-tych. aktywność zespołu nieco osłabła, aby odrodzić się ponownie z początkiem roku 2001 (więcej informacji na temat zespołu po kliknięciu w TEN link).

źródło: DK Chwałowice, oprac. żet