Niedziela, 21 kwietnia 2019

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Nowy przetarg na śmieci. Czy będziemy płacić mniej?

14.08.2014 10:35 | 0 komentarzy | żet

Władze Raciborza ogłosiły przetarg na "Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne na terenie miasta Racibórz". Poprzednie postępowanie w tej sprawie zostało unieważnione.

Nowy przetarg na śmieci. Czy będziemy płacić mniej?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zwycięzca przetargu będzie miał zagwarantowany monopol na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w Raciborzu od 1 października 2014 roku do 31 grudnia 2015 roku.

Poprzednie postępowanie w tej sprawie zostało ogłoszone w maju tego roku. Wówczas w szranki stanęły cztery firmy (2 z Rybnika, 1 z Rydułtów oraz konsorcjum Tonsmaiera Południe z raciborskim PK). W ostatniej chwili ofertę złożyła również firma z Knurowa. Urzędnicy twierdzili, że po czasie, ale Krajowa Izba Odwoławcza zdecydowała inaczej i przetarg został unieważniony.

Sprawa jest o tyle nietypowa, że komisja przetargowa zdążyła już odczytać zaoferowane przez czterech oferentów ceny. Niedopuszczona do złożenia swojej oferty w dniu otwarcia firma z Knurowa dowiedziała się więc, jak zlecenie wycenili jej konkurenci, nie ujawniając ceny, którą zamierzała zaoferować za wykonanie usług.

Powtórzenie postępowania przetargowego prawdopodobnie skłoni starające się o zlecenie firmy do ponownej kalkulacji kosztów realizacji usługi, co w czystej teorii powinno przełożyć się na niższą opłatę śmieciową. Z drugiej jednak strony ewentualne obniżenie ceny przez oferentów może przełożyć się na obniżenie jakości świadczonych usług. Jak wyjdzie w praktyce? Przekonamy się po rozstrzygnięciu postępowania. O sprawie będziemy informować na bieżąco na portalu nowiny.pl.