Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Budownictwo energooszczędne, budownictwem przyszłości?

Wiele osób szukając dla siebie odpowiedniego lokum decyduje się na wybudowanie domu. Takie rozwiązanie ma zasadniczo bardzo wiele zalet. Do głównych można zaliczyć wygodę, prywatność, większy metraż czy wreszcie własny ogród, w którym można się zrelaksować. Jednak decyzja o wybudowaniu domu jest dopiero początkiem drogi do nowego mieszkania.

Budownictwo energooszczędne, budownictwem przyszłości?

Pierwszym krokiem po decyzji o budowie domu jest wybór odpowiedniego miejsca. Warto się zastanowić jakie odległości od miasta nas interesują, na jaką odległość możemy sobie pozwolić. Może się okazać, że wygodniejszym wyjściem będzie wybór działki bliżej naszego miejsca pracy czy szkoły naszego dziecka. Zminimalizuje to koszty dojazdu a co najważniejsze ich czas.

Kolejny krok polega na wyborze odpowiedniego projektu domu. Na rynku aż roi się od najróżniejszych projektów. Możemy wybierać między projektami typu dworek, domami z poddaszem użytkowym czy parterowymi. Gama projektów gotowych jest ogromna dlatego każdy może wybrać coś co nie tylko będzie odpowiadało jego gustom estetycznym ale także będzie praktyczne dla jego rodziny.

Wybór projektu - na co zwrócić uwagę?

Poza odpowiednią estetyką oraz praktycznym rozkładem pomieszczeń oraz ich powierzchnią istotny jest wybór budynku o odpowiednim zapotrzebowaniu na ciepło. Logiczne jest, że najlepiej przeglądać te projekty domów, których zapotrzebowanie jest jak najniższe. Ale dlatego to jest takie ważne?

Otóż budynki budowane metodami tradycyjnymi charakteryzują się dużymi stratami ciepła. Wynikają one z przestarzałych metod budowy oraz materiałach o niewystarczających zdolnościach izolacyjnych. Niestety okazuje się, że większość już wybudowanych budynków cechuje się dużym zapotrzebowaniem na ciepło - w tym wypadku, wpływ na taką sytuację może mieć także niestaranne wykonanie budynku. Skutkami takiej sytuacji są wyższe rachunki za ogrzewanie.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, najbardziej optymalnym rozwiązaniem okazuje się wybór projektu o zapotrzebowaniu na ciepło ok 70kWh/m2/rok. Takie domy mają kilka głównych zalet:

  • są tańsze w eksploatacji ponieważ potrzebują mniejszej ilości ciepła do zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego mieszkańcom,
  • projekty takich domów są lepiej przemyślane ze względu na strony świata. W takich projektach pomieszczenia, w których potrzebujemy najwięcej światła i ciepła usytuowane są od strony południowej lub południowo-zachodniej. Natomiast pomieszczenia takie jak kuchnia, w których dostarczamy ciepło chociażby poprzez gotowanie są zaaranżowane od strony północnej.
  • są bardziej ekologiczne ponieważ mniejsze zapotrzebowanie na ciepło oznacza mniejsze spalanie gazu czy paliwa stałego. Mniejsze spalanie wiąże się z mniejszą produkcją spalin czyli mniejszym zatruwaniem środowiska.

Te i inne zalety potwierdzają, że trend jakim jest budownictwo energooszczędne jest bardzo przyszłościowe. Warto wspomnieć tutaj o wymogach Unii Europejskiej dotyczących wymagań co do zapotrzebowania na ciepło w budynkach mieszkalnych. Już niedługo na ternie Unii będą mogły być budowane tylko budynki, spełniające wymogi budynków energooszczędnych. Dlatego już teraz warto rozważyć takie rozwiązania.

Dom energooszczędny a koszty budowy

Można śmiało stwierdzić, że domy energooszczędne mają cały szereg zalet. Jednak niektórzy obawiają się, że koszty budowy takiego domu będą na tyle wysokie, że oszczędności na ogrzewaniu jakie wynikną podczas eksploatacji domu nie wyrównają podwyższonych kosztów budowy. W twierdzeniu tym nie ma jednak racji. Koszty wybudowania domu energooszczędnego są porównywalne z kosztami wybudowania domu metodami tradycyjnymi. Takie błędne przekonanie, że dom energooszczędny jest droższy w budowie często bierze się stąd, że ludzie mylą domy energooszczędne z domami pasywnymi. Domy pasywne faktycznie są dużo droższe w budowie od domów tradycyjnych. Wynika to z technologi budowania takich domów i konieczności bardzo dobrej izolacji. Takie technologie nie są jednak, jak już wspomnieliśmy wykorzystywane podczas budowania domów energooszczędnych dlatego ich koszt nie jest taki wysoki.

Jak znaleźć odpowiedni projekt?

Znalezienie odpowiedniego projektu charakteryzującego się niskim zapotrzebowaniem na energię nie jest takie trudne. Szeroki wybór projektów energooszczędnych można znaleźć w pracowni Dominanta. Ta Białostocka pracownia projektowa oferuje projekty, które wizualnie nie odróżniają się od projektów tradycyjnych- są tak samo estetyczne i ciekawe w swojej formie. Ceny takich projektów także nie odstają od cen projektów tradycyjnych. Projekt domu energooszczędnego o powierzchni ok 140m2 to koszt nieco ponad 2 tysięcy złotych.

Zatem jeśli planujemy wybudowanie swojego wymarzonego domu, warto zastanowić się właśnie nad budynkiem energooszczędnym. Szereg zalet jakie prezentuje taki styl budowania przemawia za tym rozwiązaniem. Jest ono nie tylko ekologiczne ale i przyszłościowe. Mamy nadzieję, że za jakiś czas tylko takie budynki będą powstawały nie tylko w naszym kraju ale i na świecie.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].