Poniedziałek, 29 listopada 2021

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Masz ustalony kapitał początkowy? Jeśli nie, to skontaktuj się z ZUS-em. To "baza" przyszłej emerytury

19.11.2021 11:24 | 0 komentarzy | d

- Wciąż są osoby, które nie mają ustalonego kapitału początkowego. Pamiętajmy, to „baza” przyszłej emerytury, która ma duży wpływ na wysokość wypłacanego świadczenia. Lepiej z tym nie zwlekać. Z każdym rokiem może być trudniej odnaleźć, czy odtworzyć utracone dokumenty - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. O tym, komu wyliczany jest kapitał początkowy oraz jakie dokumenty należy złożyć, opowiedzą eksperci Oddziału ZUS w Rybniku podczas telefonicznego dyżuru 23 listopada.

Masz ustalony kapitał początkowy? Jeśli nie, to skontaktuj się z ZUS-em. To "baza" przyszłej emerytury
- Zachęcamy do skorzystania z telefonicznej rozmowy z naszym pracownikiem, który krok po kroku wyjaśni, jakie dokumenty należy skompletować, aby bez problemów nasz czas aktywności zawodowej przed 1999 r. był kompleksowo podliczony - mówi rzeczniczka (zdjęcie poglądowe)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dzwonić można w najbliższy wtorek (23.11) w godz. od 10.00 do 12.00 pod nr 727 690 825. Tematem dyżuru będą zasady ustalania i kompletowania dokumentów do ustalenia kapitału początkowego.

Czym jest kapitał początkowy?

To odtworzenie wartości składek na ubezpieczenie społeczne, które opłacaliśmy lub opłacali za nas pracodawcy do końca 1998 r. Trzeba pamiętać o tym, że w tamtym czasie nie były one zapisywane na indywidualnych kontach pracowników, jak jest to obecnie. Dlatego tak ważne jest udokumentowanie tych lat. Ważne będą nie tylko lata pracy i osiągane zarobki, ale także okresy studiowania, odbywania służby wojskowej.

Przypomnijmy, kapitał początkowy jest wyliczany osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które przed 1 stycznia 1999 r. opłacały za siebie składki na ubezpieczenie społeczne (np. jeśli prowadziły działalność gospodarczą) lub za które składki na ubezpieczenie społeczne opłacali płatnicy składek (zatrudnienie). Też niektórym osobom urodzonym przed 1949 r., jeśli spełniły łącznie warunki takie jak: mają wymagany staż ubezpieczeniowy (co najmniej 20 lat kobieta, 25 lat mężczyzna), pracowały i opłacały składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe zarówno przed osiągnięciem wieku emerytalnego, jak i po ukończeniu tego wieku, złożyły wniosek o emeryturę z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego po 31 grudnia 2008 r. i zawnioskują o wyliczenie emerytury według nowych zasad.

Będzie dyżur telefoniczny

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca zainteresowanych w sprawie kapitału początkowego do kontaktu telefonicznego. Dyżur zaplanowano na 23 listopada, w godz. od 10.00 do 12.00. Dzwonić należy pod nr tel. 727 690 825.

Ludzie:

Beata Kopczyńska

Beata Kopczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego