Sobota, 18 września 2021

imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

RSS

Galerie otworzą za tydzień. Szkoły, restauracje, kina i siłownie nie. 100 dni solidarności

21.11.2020 10:22 | 3 komentarze | (q), ma.w

W sobotnie przedpołudnie 21 listopada odbyła konferencja Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Premier Mateusz Morawiecki omówił zapowiedzi obostrzeń pandemicznych między 28 listopada 2020 roku a 18 stycznia 2021. Za tydzień otwarte mają być galerie handlowe. Szkoły będą nauczać zdalnie do przerwy świątecznej, a ferie szkolne zaplanowano w jednym terminie dla całego kraju - 4 - 17 stycznia.

Galerie otworzą za tydzień. Szkoły, restauracje, kina i siłownie nie. 100 dni solidarności
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Premier przedstawił plan obostrzeń na najbliższe 3 tygodnie.

Jak podał Mateusz Morawiecki, liczba powyżej 20 tys. zakażeń COVID - 19 dziennie to aktualna krocząca średnia w Polsce. - Jeśli taka stabilność zakażeń się utrzyma, to poprawę stanu pandemicznego zobaczymy dopiero za jakiś czas. Wiele naszych przewidywań było błędnych, analizy się nie sprawdziły. We wszystkich krajach europejskich jest pokora. Musimy wymagać od siebie więcej niż zwykle, bo sytuacja jest trudna. W walce z koronawirusem przegrywamy tak często jak coś w niej osiągamy. Bronią jest nasza dyscyplina, solidarność - mówił M. Morawiecki.

- Przed nami okres 100 dni solidarności. Po tym okresie będzie dostępna szczepionka - poinformował premier.

Zwrócił uwagę na okres świąt Bożego Narodzenia i spotkań rodzinnych. - Apeluję o spotkania w gronie małych rodzin. Żeby nie przemieszczać się między miastami - stwierdził, po czym przedstawił najbliższe plany rządu.

Od przyszłej soboty 28 listopada wszystkie placówki handlowe będą działać, ale w najwyższym reżimie sanitarnym. W takim reżimie, jaki obecnie jest stosowany w sklepach spożywczych czy drogeriach.

Placówki usługowe jak siłownie czy kina - nadal będą zamknięte, do 27 grudnia. - Przed świętami poinformujemy co dalej w tej kwestii - podał Morawiecki.

- Chcemy uratować miliony miejsc pracy w przyszłości. Utrzymać w ryzach przyrost zakażeń. Będziemy kontrolowali przestrzeganie zasad sanitarnych. Gdy wykryjemy nieprawidłowości, to będziemy te placówki zamykali. Czas pandemii to czas balansowania - na granicy życia i śmierci, także gospodarczego - mówił M. Morawiecki.

Szkoły - do 23 grudnia, do przerwy świątecznej nadal będą pracować w trybie zdalnym. Po tej przerwie, gdy uczniowie mieliby wrócić do nauki, zostaną przyspieszone ferie zimowe.

Ferie szkolne będą skumulowane - dla całego kraju odbędą się między 4 a 17 stycznia z zaleceniem, aby nie podróżować w tym czasie, tylko zostać w domach.

Jeśli średnia liczba zakażeń spadnie poniżej 19 tys. dziennie, to obostrzenia będą łagodzone. Jeśli przekroczy 27 tys. dziennie, zostanie wprowadzona narodowa kwarantanna.


Pytania dziennikarskie

Na ile szczepionek Polska może liczyć z puli dla Unii Europejskiej?

Morawiecki: odbyło się spotkanie z kierownictwem producentów szczepionki; tak szybko jak szczepionki znajdą się w obrocie, tak szybko my zamówimy ich maksymalną liczbę, przyznaną w odniesieniu do terytorium kraju i jego ludności. 16 mln dawek już zamówiliśmy.

Czy w czasie międzyświątecznym do 18 stycznia będzie przyznawany zasiłek opiekuńczy? Czy rodzice mogą się o niego starać na ten czas?

Morawiecki: Zasiłki - takie same zasady będą obowiązywać takie, jakie są stosowane od marca. Kto ma dzieci w wieku uprawniającym do pobierania zasiłku, zna te zasady.

Zaplanowano przesiewowe testy na koronawirusa w dwóch województwach, gdzie?
Badania przesiewowe panujemy testami antygenowymi. Które regiony? To Podkarpacie, Małopolska i Śląsk. Opracujemy model logistyczny.

W ostatnim czasie była mowa o rozbieżnościach w danych dotyczących liczby zakażeń. Czy są już wyjaśnienia dotyczące tych rozbieżności w raportowaniu danych?

Niedzielski: mam już te wyjaśnienia. Wyjaśnimy tę sprawę i w poniedziałek zorganizujemy konferencję prasową, wtedy zostanie podana pełna informacja, jak to wygląda. Czy to miało wpływ na nasze decyzje o obostrzeniach? Skala rozbieżności w danych nie była tak duża.

Apelujecie o brak spotkań w święta, a taki apel był już w Wielkanoc, a część osób jednak brała udział w rodzinnych spotkaniach. Pokusa teraz będzie większa niż wtedy. Czy będą ograniczenia w przemieszczaniu?

Redukcja kontaktów społecznych jest tematem fundamentalnie ważnym dla dalszego przebiegu epidemii. Pracujemy nad ograniczeniem przemieszczania się. Zwłaszcza za granicą, ale również w Polsce. Mamy jednak pakiety pomocowe dla branży turystycznej, hotelarskiej na ten czas.

Czy będzie więcej handlowych niedziel w grudniu? Czy tylko dwie?

J. Gowin: niedziela 6 grudnia może być jeszcze niedzielą handlową; związki zawodowe popierają taki postulat. Na razie 2 niedziele są zaplanowane, ale czy dojdzie do tego jeszcze 6 grudnia, na tą decyzję trochę czasu sobie dajmy.


Etap odpowiedzialności – od 28 listopada do 27 grudnia

Sklepy w galeriach handlowych z reżimem sanitarnym

Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. Od 28 listopada przywracamy jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym.

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2. Pamiętaj, że w przestrzeni publicznej masz obowiązek zasłaniać nos i usta. Przy wejściu do sklepu zdezynfekuj ręce lub używaj rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.

Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia

Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

Rząd wspiera branżę turystyczną. Na pomoc mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Otrzymają oni rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu.

Przemieszczanie się

  • dystans 1,5 m od innych osób;
  • ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Wydarzenia kulturalne i kina

Działalność zawieszona

Komunikacja zbiorowa

Ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:

  • 50% liczby miejsc siedzących, albo
  • 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Kult religijny

  • Ograniczenie liczby osób w kościołach - max. 1 os. na 15m2
  • obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

Zgromadzenia i spotkania

  • W zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób.
  • Imprezy organizowane w domu - z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.

Wesela, komunie i konsolacje

Zakaz organizacji

Targi i wydarzenia

Wyłącznie w formie online

Parki rozrywki

Działalność zawieszona

Edukacja

Nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

Sklepy i galerie handlowe

  • Ograniczona liczba klientów – max. 1 os./15m2
  • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w g. 10:00 – 12:00

Hotele

Działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków

Gastronomia

Wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – min. 1,5 m odległości między stanowiskami

Siłownie, kluby fitness i aquaparki

Działalność zawieszona

Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe

Bez udziału publiczności