Sobota, 18 września 2021

imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

RSS

Żory 15. na liście miast, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem

19.11.2020 18:33 | 0 komentarzy | AgaKa

177 tys. km przebiegu ma przeciętne auto w Żorach. Na tle całego kraju to jeden z lepszych wyników – Żory wyprzedzają Katowice o jedenaście miejsc w zestawieniu, plasując się tym samym na 15. pozycji. Z kolei od warszawskich samochodów, które znalazły się na szczycie zestawienia, auta z Żor dzieli różnica przebiegu na poziomie niemal 19 tys. km.

Żory 15. na liście miast, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Eksperci rankomat.pl, bazując na deklaracjach kierowców korzystających z porównywarki OC, przygotowali listę największych 84. miast w Polsce, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem. Samochody zarejestrowane w Żorach mają średni przebieg na poziomie 177 tys. km. To bardzo dobry wynik, który dał miastu 15. miejsce w zestawieniu. W drugiej dziesiątce miast ujętych w rankingu – obok Żor – znalazły się także Gliwice (14. miejsce). Pod względem najniższego średniego przebiegu bezkonkurencyjne okazały się Katowice, które zajęły 4. pozycję. Za Żorami uplasowały się m.in. Mysłowice (179 tys. km), Częstochowa (182 tys. km) i Chorzów (184 tys. km). Na ostatnim miejscu z wszystkich badanych miast województwa śląskiego znalazła się Dąbrowa Górnicza (187 tys. km).

Żory zajęły 15. miejsce w rankingu, co dla właścicieli pojazdów mieszkających w tym mieście korzystnie przełożyło się na składkę OC. W III kwartale bieżącego roku kierowcy z Żor płacili za OC średnio 617 zł. To mniej niż średnia krajowa (678 zł) i średnia wojewódzka (627 zł). Poniżej 600 zł polisa OC kosztowała zmotoryzowanych mieszkańców Rybnika i Raciborza (579 zł) czy Tarnowskich Gór (577 zł).

– Deklarowany przebieg auta to tylko jeden z czynników branych pod uwagę przez ubezpieczycieli podczas wyceny polisy. Na cenę OC wpływa także historia ubezpieczenia kierowcy czy dane techniczne jego pojazdu. Równie ważne mogą być: sieć i rodzaj dróg, którymi się porusza, liczba ich użytkowników i statystyki wypadkowe, które przekładają się na ryzyko wystąpienia kolizji  lub wypadku w tym regionie – mówi Tomasz Kroplewski, Kierownik ds. Rozwoju Produktu rankomat.pl.