Zdrowie
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czym są elektrolity i jaka jest ich rola w organizmie?

Sporo mówi się o tym, jak ważne są elektrolity oraz utrzymanie równowagi elektrolitowej w naszym organizmie. Dlaczego tak jest? Elektrolity są niezbędne naszemu organizmowi do przekazywania impulsów nerwowych, odbudowy tkanek, mają bardzo duży wpływ na pracę serca, mózgu i innych organów.

Czym są elektrolity i jaka jest ich rola w organizmie?
Woda mineralna, ale też owoce, warzywa czy ryby zawierają składniki, które pomagają utrzymać równowagę elektrolitową naszego organizmu / fot. pixabay

Elektrolity, czyli co?

Elektrolity, czyli jony soli, znajdują się w płynach naszego ciała, krwi, osoczu oraz płynach tkankowych. Jeżeli dojdzie do zaburzenia poziomu elektrolitów w organizmie, wpłynie to na pracę układu nerwowego i krążenia.

Do najważniejszych należą jony sodu, potasu, wapnia, magnezu, chlorkowe i fosforanowe.

Sód, stanowiący podstawowy składnik osocza, wpływa na ciśnienie krwi oraz wymianę wody w komórkach ciała. W połączeniu z potasem wpływa na przewodzenie impulsów nerwowych i pH organizmu.

Potas, odpowiedzialny za przewodnictwo nerwowe i odpowiednie skurcze mięśni, również za pracę serca.

Wapń, budulec kości, odpowiedzialny za przewodnictwo impulsów nerowych, pracę mięśni, związany jest również z krzepliwością krwi. Bierze udział w procesie przewodzenia impulsów elektrycznych w neuronach i odpowiada za jego regulację.

Magnez, wpływa na pracę układu nerwowego i mięśniowego, a także na kościec i krzepliwość krwi. Wspiera setki reakcji chemicznych w organizmie. Ma wpływ na termoregulację oraz ciśnienie tętnicze.

Niedobór elektrolitów

Poziom elektrolitów w organizmie można sprawdzić wykonując badanie krwi - jonogram. Koszt to średnio ok. 10-30 złotych. Jednak niski poziom elektrolitów w organizmie możemy odczuć na podstawie objawów, które wtedy występują. To najczęściej: obrzęki, drżenia, skurcze, bóle mięśni, osłabienie, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia ciśnienia, biegunki lub zaparcia, nudności, gorsze samopoczucie, zawroty głowy, zmęczenie, senność.

Jeżeli pijesz za mało wody, Twoja dieta nie należy do najzdrowszych, dużo ćwiczysz przez co mocno się pocisz, chorujesz, pijesz alkohol, może dochodzić do zaburzeń równowagi elektrolitycznej. Znaczna utrata jonów następuje również w czasie upałów.

Uzupełnij elektrolity

Pij dużo wody mineralnej i soki pomidorowe, jedz banany, bakalie, ryby, możesz sięgnąć również po elektrolity w saszetkach, które rozpuszcza się w wodzie. Zadbaj o to, by w Twojej diecie pojawiły się produkty, które zawierają składniki niezbędne dla zdrowia ciała.

Samodzielnie możesz przygotować elektrolity z trzech składników: to woda, miód i cukier. Na każdy litr wody niegazowanej przypadają dwie łyżki miodu i pół łyżeczki soli. Zamieszaj i pij. Można do smaku dodać również liście mięty, kawałki owoców czy warzyw.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].